Týden na komoditních trzích

27.12.2010 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Během minulého týdne ropa vytrvale nabírala zisky. Růst byl živen spekulacemi o rychlejším než očekávaném výkonu americké ekonomiky a taktéž poklesem zásob této komodity.

Ropa

Během minulého týdne ropa vytrvale nabírala zisky. Růst byl živen spekulacemi o rychlejším než očekávaném výkonu americké ekonomiky a taktéž poklesem zásob této komodity. Zásoby ropy se v týdnu končícím 17. prosincem dostaly o 5,33 milionu barelů níže, na hodnotu 340,7 milionu barelů. Analytiky očekávaný pokles byl přitom jen ve výši 3,4 milionu barelů. Zásoby ropy se tak snížily již potřetí za sebou. Co se vývoje ekonomiky týče, tak dle ministerstva obchodu USA, tamní HDP ve třetím čtvrtletí tohoto roku rostlo tempem 2,6 %. Odhadován byl růst nižší, pouze 2,5 %. Ve čtvrtek ceny ropy dokonce dosáhly na nejvyšší ceny za poslední dva roky. Na konci čtvrteční obchodní seance na burze CME únorová ropa posílila o na hodnotu 91,51 USD za barel.

 

Zlato

Na trhu s tímto drahým kovem jsme předchozí týden nebyli svědky nikterak dramatických pohybů. V úterý přišla v průběhu intradenního obchodování mírná korekce, kdy to již vypadalo, že zlato oslabí poprvé za 3 obchodní seance. Nakonec však uzavřelo s mírným ziskem. Jen velmi mírný růst byl zaznamenán taktéž ve středu, kdy se investoři rozhodli investovat spíše do rostoucích amerických akcií. V souvislosti se zlatem se objevila zajímavá zpráva, dle které MMF prodal od září 2009 403,3 tun zlata. Bylo to zhruba 13 % jeho zlatých rezerv. Větší část zakoupily centrální banky v Indii, Bangladéši a také na Srí Lance a na Mauriciu. Týden únorové zlato na CME uzavřelo poklesem na hodnotu 1380,50 USD za trojskou unci.

 

Měď

Významně týden před vánoci posilovala měď, která dosáhla nejen na své maximum za několik posledních měsíců, ale dokonce vyšplhala na vůbec nejvyšší hodnotu od roku 1988. Cena vyrazila směrem na sever po zprávách o vyšších čínských dovozech tohoto průmyslového kovu. Čína, která je vůbec největším světovým spotřebitelem mědi, dovezla v listopadu tohoto roku 232 298 tun mědi. To je o 37 % více než v říjnu tohoto roku. Ceně taktéž pomohla informace o výpadku těžby v chilském dole Collahuasi. Tento důl je třetím největším svého druhu na světě. Významná organizace v oboru, International Copper Study Group, předpokládá, že v následujícm roce bude na světovém trhu poptávka po mědi vyšší než nabídka a stane se tak nedostatkovým zbožím. Zásoby mědi sledované burzou LME jsou v současné době na hodnotě 362 725 tun. Aktuální březnová měď na burze CME v pátek velmi mírně oslabila na hodnotu 425,85 centů za váhovou libru.

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE