...zemědělství a výživu poté, co globální ceny potravin zaznamenaly osmý po sobě jdoucí měsíc růstu až na nejvyšší úroveň v historii.
Tajemník mezivládní skupiny FAO pro obiloviny Abdolreza Abbasian řekl, že výrazný nárůst cen ropy může způsobit stejný mix faktorů, který vytlačil ceny obilí do rekordních výšin v roce 2008. “Je velmi pravděpodobné, že potravinová krize nastane v letech 2010/11 ale nemůžeme vyloučit tuto situaci v roce 2011/12.“ Mezinárodní ceny hlavních obilovin jsou o více jak 70% vyšší, než ve stejném období loňského roku.
Index cen potravin FAO sleduje každý měsíc změny mezinárodních cen masa, mléka a mléčných výrobků, obilovin, oleje, tuků a cukru. Ukazatel v únoru vyskočil o 5 bodů na 236,0 bodů, nejvyšší hodnotu v historii monitorování od roku 1990. Nižší výnosy negativně ovlivňují producenty a exportéry potravin po celém světě. Přestože FAO zvýšila odhad světové produkce obilovin pro rok 2010 o 8 mil tun na 2,23 milionů tun, trh vykáže deficit 18 milionů tun.
Index cen obilovin vzrostl oproti lednu o 11 bodů na 254 bodů, nejvyšší úroveň od července 2008. Organizace se obává, že vysoké ceny ropy letos promítnou pěstitelé kukuřice do osetých ploch na úkor ostatních plodin, na pozadí rostoucí poptávky producentů etanolu. Ze všech sledovaných komoditních skupin indexu FAO zaznamenal v únoru pokles pouze cukr, ačkoli byl stále o 16% vyšší než před rokem.