Americké ministerstvo zemědělství zveřejňuje jednou ročně (na konci března) zprávu Prospective Plantings, která je pro trh se zemědělskými komoditami zcela zásadní. Jedná se o průzkum mezi americkými zemědělci, který poodhalí, jak velkou plochu hodlají vyčlenit k osetí jednotlivým komoditám. Díky údajům získají investoři poměrně dobrou představu o možné velikosti celoroční úrody. Výsledky jsou proto velmi bedlivě sledovány a často způsobí nemalé pohyby na komoditních trzích.
Zpráva dopadla smíšeně. Většina významných komodit se dočká růstu oseté plochy. Tabulka níže zachycuje vývoj oseté plochy v jednotlivých sezónách. Poslední sloupec potom zobrazuje změnu oproti sezóně 2010/11.
Tabulka 1: Osetá plocha v USA v mil. akrů (Zdroj: USDA)
V případě kukuřice plánují zemědělci v USA osít plochu 92,2 milionu akrů, což je přibližně o 5% více oproti minulému roku. Pokud se tak opravdu stane, tak se bude jednat o druhé největší osetí od roku 1944 (rekord byl dosažený v roce 2007). Příčinou růstu osetí je vyšší cena. Největší růst oseté plochy zaznamená Jižní Dakota (+850 000 akrů). Největší pokles by naopak měl nastat v Texasu (-150 000 akrů). V případě kukuřice tak budeme svědky růstu oseté plochy, což je pro komoditu nepříznivá zpráva. Na druhou stranu ukazatel konečných zásob ku spotřebě se pohybuje kolem několikaletého minima (graf níže).
Zemědělci ve Spojených státech hodlají pšenici vyhradit plochu o velikosti 58 milionu akrů, což je přibližně o 8% více oproti minulému roku. Osmiprocentní nárůst je v případě pšenice opět nepříznivou zprávou pro býky. Ukazatel konečných zásob ku spotřebě se aktuálně nepohybuje kolem rekordně nízkých úrovní. V posledních sezónách naopak mírně rostl.
V případě sóji plánují zemědělci osít plochu 76,6 milionu akrů, což je o 1% pod úrovní minulého roku. Pokud se tak opravdu stane, tak bude osetá plocha třetí největší v historii. Pokles je pro komoditu mírně pozitivní zprávou. Pohled na ukazatel konečných zásob ku spotřebě odhalí, že se pohybujeme lehce nad průměrnou úrovní za posledních 10 let.
V případě bavlny hodlají zemědělci osít plochu 12,6 milionu akrů, což je téměř o 15% více oproti minulému roku. Z výše uvedených čtyřech základních zemědělských komodit se jedná o jednoznačně největší nárůst oseté plochy. Příčinou je enormní zhodnocení bavlny v posledním roce, díky kterému upoutala pozornost řady zemědělců. Výsledek samozřejmě není příliš příznivou zprávou. Druhou stranou mince je ovšem pohled na ukazatel konečných zásob ku spotřebě, který se pohybuje na rekordně nízkých úrovních.
Obrázek 1: Graf konečných zásob ku spotřebě (Zdroj: USDA)
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.