Shrnutí týdne – obavy z předlužené Evropy se vrací mezi investory

01.04.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulý týden byl na finančních trzích smíšený. Akciové indexy mírně posilovaly, americké bondy stagnovaly a evropské dluhopisy zamířily k …

Uplynulý týden byl na finančních trzích smíšený. Akciové indexy mírně posilovaly, americké bondy stagnovaly a evropské dluhopisy zamířily k jihu. Mezi investory se opět vrátily obavy z předlužené Evropy. V průběhu týdne byla zveřejněna zpráva Prospective Plantings, která je zcela zásadní pro zemědělské komodity. Posílení se dočkal oves, masa, sója nebo pšenice. Pod prodejním tlakem bylo především kakao.

Obavy investorů spojené s osudem předlužené Evropy dále rostou. Po neschválení úsporných balíčků v Portugalsku a odchodu tamního premiéra přichází pro zemi další rána. Snížení ratingu ze strany agentury Standard & Poor’s o jeden stupeň na BBB-. Výhled zůstává stále negativní. Snížení úvěrového hodnocení se v průběhu týdne dočkalo i Řecko, a to hned o dva stupně z BB+ na BB-. Příčinou jsou obavy z možné restrukturalizace dluhu, která by vedla v případě držitelů dluhopisů ke ztrátám. I zde zůstává výhled negativní. Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service ve čtvrtek navíc uvedla, že další snižování ratingů zemí eurozóny nelze vyloučit, protože nově ohlášená opatření nejsou dostatečná k vyřešení dluhové krize. Narážela tak na vytvoření trvalého záchranného fondu eurozóny (ESM), který by měl od roku 2013 nahradit současný záchranný fond (EFSF). Půjčit bude moci až 500 miliard eur. Obavy investorů odrážejí i výnosnosti 10letých dluhopisů – řecké 12,84%, irské 10,22%, portugalské 8,4%. Další nepříznivé zprávy navíc přišly z Irska. Zátěžové testy irského bankovního sektoru ukázaly, že tamní banky potřebují navýšit svůj kapitál o dalších 24 miliard eur, aby se dokázaly vypořádat s případnou další krizí.

Vzrůstající obavy z předlužené Evropy měly negativní vliv i na evropské dluhopisy, které v průběhu minulého týdne zamířily k jihu a poklesly na střednědobé supporty. Bondy v USA stagnovaly a nezaznamenaly žádné výraznější pohyby. Americké akciové indexy v průběhu týdne dále rostly, přičemž za pozornost stál především DJIA, který se vyšplhal k rezistenci na úrovni únorového maxima. V případě makroekonomických statistik jsme se dočkali dalšího poklesu cen nemovitostí ve Spojených státech, zklamání v případě spotřebitelské důvěry a o něco lepšího výsledku v případě Chicago PMI. Nejsledovanější událostí ale byla bezesporu páteční statistika o zaměstnanosti. Zaměstnavatelé mimo zemědělský sektor v USA vytvořili v březnu 216 000 pracovních míst. Míra nezaměstnanosti nečekaně poklesla na 8,8%, což je nejnižší úroveň za poslední dva roky. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali růst o 200 000. Nezaměstnanost měla podle odhadů zůstat na úrovni 8,9%.

Na komoditních trzích jsme byli svědky smíšeného vývoje. Nejdůležitější událostí týdne bylo zveřejnění zprávy Prospective Plantings, která je zcela zásadní pro zemědělské komodity. Jedná se o průzkum mezi americkými zemědělci, který poodhalí, jak velkou plochu hodlají vyčlenit k osetí jednotlivým komoditám. Díky údajům získají investoři poměrně dobrou představu o možné velikosti celoroční úrody. Zpráva dopadla smíšeně. Většina významných komodit se dočká růstu oseté plochy. Tabulka níže zachycuje vývoj oseté plochy v jednotlivých sezónách. Poslední sloupec potom zobrazuje změnu oproti sezóně 2010/11.

Tabulka 1: Osetá plocha v USA v mil. akrů (Zdroj: USDA)


V případě kukuřice plánují zemědělci v USA osít plochu 92,2 milionu akrů, což je přibližně o 5% více oproti minulému roku. Pokud se tak opravdu stane, tak se bude jednat o druhé největší osetí od roku 1944 (rekord byl dosažený v roce 2007). Zemědělci ve Spojených státech hodlají pšenici vyhradit plochu o velikosti 58 milionu akrů, což je přibližně o 8% více oproti minulému roku. V případě sóji plánují zemědělci osít plochu 76,6 milionu akrů, což je o 1% pod úrovní minulého roku. Pokud se tak opravdu stane, tak bude osetá plocha třetí největší v historii. V případě bavlny hodlají zemědělci osít plochu 12,6 milionu akrů, což je téměř o 15% více oproti minulému roku. Za zmínku stojí i situace na trhu s kakaem, které zažívá prudký pokles ceny. Výprodeje jsou do značné míry způsobené očekáváním, že dojde ke zvýšení exportů z Pobřeží slonoviny, což je nejvýznamnější pěstitel na světě. Kontrolu nad zemí totiž získává vítězný prezidentský kandidát Alassane Outtara, jemuž odmítá post uvolnit předchozí prezident Laureát Gbagbo, což vedlo k vyhrocení politické situace v zemi. Finančně, politicky a vojensky však získává podle posledních zpráv převahu Outtara, což vyvolává optimismus.

 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE