Shrnutí týdne–zlato na historickém rekordu, stříbro na 31letém maximu

08.04.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulý týden přál na komoditních trzích drahým kovům a energiím. Zlato se vyšplhalo na nový historický rekord, cena stříbra vzrostla na …

Uplynulý týden přál na komoditních trzích drahým kovům a energiím. Zlato se vyšplhalo na nový historický rekord, cena stříbra vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1980, ropa Brent poskočila na dvouleté maximum. Prudký růst zažil kaučuk. Naopak pod prodejním tlakem bylo dřevo a zemní plyn. Dluhopisům nepřála zhoršující se situace v předlužené eurozóně. Na poli měn se dařilo komoditním měnám, euru a britské libře. Poklesu se dočkal dolar a japonský jen. Akciové indexy spíše stagnovaly.

Uplynulý týden přinesl řadu zajímavých událostí. Jednou z nejvýznamnějších byla žádost Portugalska o finanční pomoc. Země se připojila k Irsku a Řecku a jako třetí v řadě oficiálně požádala o záchranu. Odhady hovoří o částce 70 až 80 miliard eur. Výnosnost 10letých portugalských dluhopisů se aktuálně pohybuje na úrovni 8,6%. Portugalsko investorům opět připomnělo, že situace v předlužené eurozóně ještě není zdaleka vyřešena. To se odrazilo i na evropských dluhopisech, které zamířily dolů. Mírně ztrácely i americké bondy. Důležitou událostí pro evropské bondy bylo i zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB. Centrální bankéři zvýšili úrokovou sazbu z 1% na 1,25%. ECB tak naplnila očekávání 57 analytiků oslovených agenturou Bloomberg, kteří růst predikovali. Bank of England ponechala úrokové sazby na úrovni 0,5%. Prezident ECB Jean Claude Trichet ve svém komentáři zdůraznil, že banka bude dále velmi bedlivě monitorovat inflaci. Pro evropské bondy byl růst sazeb nepříznivou zprávou. Za zmínku stojí bezesporu i další zvýšení úrokových sazeb v Číně.

Americké akciové indexy velmi mírně posilovaly. Na měnových trzích zamířily vzhůru komoditní měny, kterým přeje zvyšující se spotřeba komodit ve světě. Australskému dolaru pomohly i lepší statistiky z trhu práce. Obě měny se vyšplhaly na několikaměsíční maximum. Dařilo se i britské libře a euru, v jehož prospěch hovoří zvýšení úrokových sazeb. Naopak pod prodejním tlakem se nacházel dolar index, který testuje důležité dlouhodobé supporty. V poklesu pokračoval i japonský jen.

Na komoditních trzích se dařilo drahým kovům a energiím. Zlato se vyšplhalo na historické maximum a stříbro vzrostlo na nejvyšší hodnotu od roku 1980. Příčinou růstu je kombinace několika faktorů. Znehodnocuje americký dolar, investoři se obávají zvyšující se inflace a nervozitu opět vzbuzují i potíže předlužené eurozóny. Společnost GFMS, která se specializuje na analýzy drahých kovů, předpokládá, že cena stříbra by se do konce roku mohla zvýšit až na 50 dolarů za unci. Podle údajů GFMS se globální poptávka po stříbře v minulém roce zvýšila o 15% na historický rekord 1,06 miliardy uncí. Investiční poptávka vzrostla o 40% na 279,3 milionu a spotřeba v průmyslu vzrostla o 21% na 487 milionů uncí. Produkce dolů se zvýšila o 2,5% na 736 milionů uncí a recyklace se zvýšila o 14% na 215 milionů uncí. Vzhůru míří i ceny ropy, které i nadále podporují nepokoje v arabském světě a obavy z dalších možných výpadků produkce. Podle informací NATO založily jednotky věrné Muamaru Kaddáfímu v Libyi požár na jednom z ropných polí. Investoři aktuálně nervózně monitorují dění v Nigérii, kde se blíží volby. Země patří mezi významné exportéry ropy. Černé zlato podporují i zprávy o růstu globální ekonomiky. Dařilo se kukuřici. Zásoby ve Spojených státech, které jsou největším pěstitelem na světě, pokračují v poklesu na 15leté minimum. Mohly by být dokonce nižší, než byl odhad USDA z minulého měsíce. Příčinou je silná poptávka z oblasti etanolového průmyslu a krmiv. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že zásoby kukuřice poklesnou k 1. září meziročně o 66% na 589 milionů bušlů. To je o 13% méně oproti březnovému odhadu USDA. V průběhu týdne vyšla pravidelná zpráva WASDE, která nicméně nepřinesla žádné velké překvapení. Mírnou podporou byly údaje pro bavlnu. Vzhůru zamířila i káva Arabica. Jednou z příčin jsou zprávy o guatemalských vývozech, které v březnu tohoto roku meziročně poklesly o 6%. Guatemala patří ve Střední Americe mezi největší pěstitele kávy. Vzhůru míří opět cena kaučuku, která byla podpořena zprávami o záplavách v jižním Thajsku, které zasáhly i plantáže. To by mohlo vést k omezení dodávek přírodního kaučuku na světové trhy. Jeden z největších poklesů na komoditních trzích zažil v uplynulých dnech zemní plyn a dřevo.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE