...Saxo
Capital Markets
Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets
Dolar i v pátek pokračoval ve svém propadu, i když na poslední chvíli uzavřená dohoda týkající se amerického rozpočtu, která odvrátila zastavení chodu státní administrativy, jeho pád zpomalila. Ještě předtím EURUSD překonal úroveň 1,44 v reakci na prohlášení španělského ministra hospodářství, podle nějž je možnost, že by Španělsko požádalo o poskytnutí záchranného balíčku, vyloučená, a dále také v reakci na slova M. Bonella z ECB, podle něhož se čtvrteční zvýšení úrokových sazeb Portugalska nijak výrazně nedotkne. Také se hovořilo o tom, že vyšší ceny surové ropy vedou některé ropné státy k recyklaci části jejich dolarových příjmů na EUR. GBP posílila v reakci na výrazný nárůst indexu výrobních cen, který překonal původní očekávání (což ale Bank of England neslyší zrovna ráda), ovšem její zisky zkrátila prognóza jisté britské banky, která snížila svá očekávání nárůstu úrokových sazeb.
Během severoamerické seance všichni sledovali vyjednávání americké vlády o rozpočtu a zveřejňovaná data hrála jen druhořadou roli, takže o směřování trhu z velké části rozhodovaly relativní výnosy. Jenom pro pořádek – americké velkoobchodní zásoby se v souladu s očekáváními zvýšily o 1,0 %, a oproti předchozímu revidovanému výsledku tak žádnou změnu nezaznamenaly. Wall Street uzavřela týden slabšími výsledky, takže v celkovém týdenním úhrnu uzavírala prakticky beze změny. Kanadská data týkající se zaměstnanosti byla smíšená. Došlo ke snížení míry nezaměstnanosti, které bylo asi způsobeno především poklesem míry účasti na trhu práce, přičemž nejbedlivěji sledovaná změna zaměstnanosti zaznamenala pokles, který ovšem maskoval silný nárůst v počtu pracovních míst na plný úvazek.Co se týče zveřejňovaných dat, Asie má tento týden pomalý rozjezd a celá seance se točila kolem konsolidace pátečních zisků vůči dolaru. Zprávy, že se americké vládě jen taktak podařilo vyhnout insolvenci, v podstatě nijak viditelně nezapůsobily. V průběhu víkendu jsme byli svědky eskalace napětí na Blízkém východě, kde byli zabiti demonstranti v Jemenu, Sýrii i Egyptě, nicméně jediný citelný dopad to mělo na ropné trhy.
Čína zveřejnila o víkendu obchodní údaje za březen a připsala si mírný přebytek obchodní bilance ve výši +0,14 mld. USD. Vzhledem ke konsensem všeobecně očekávanému deficitu 3,35 mld. USD to bylo velké překvapení. Ačkoli březnová čísla signalizují výrazný zvrat oproti únorovému deficitu 7,3 mld. USD, ještě stále bylo první čtvrtletí pro Čínu ve výsledku prvním deficitním čtvrtletím za posledních 7 let (-1,02 mld. USD). Přispělo to nějak ke globální nerovnováze?
Ani evropská seance daty nijak neoplývá, očekávají se indexy spotřebitelských cen v Dánsku a Norsku a průmyslová výroba Francie a Itálie. Ze severní Ameriky se dnes žádných dat nedočkáme, zato nás čekají projevy pánů Dudleye a Yellena z Fedu a Axela Webera z Evropské centrální banky.