Makro: Dopad krize v Japonsku na globální ekonomiku vyžaduje velkou pozornost, MMF

18.04.2011 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


Poradní orgán MMF, Mezinárodní měnový a finanční výbor, doporučil na jarním zasedání rozšířit pomoc Japonsku, postižené zemětřesením a jadernou krizí...

... V komuniké zaznělo, že dopad tragédie v Japonsku na světovou ekonomiku vyžaduje velkou pozornost. Tato slova přichází poté, co skupina ministrů financí G20 vyjádřila po dvoudenní schůzce ve Washingtonu znepokojení nad následky jaderné katastrofy v Japonsku.

Japonský ministr financí Yoshihiko Noda uznal, že současná domácí situace vyvolává nejistotu a zhoršuje globální ekonomické vyhlídky. Potvrdil, že “Japonsko dokončí proces obnovy a přestavby země, která bude silnější než před katastrofou. Ekonomika opět poroste vzhledem k očekávanému nárůstu investic nezbytných pro rekonstrukce postižených oblastí. Vláda odhaduje náklady na 16 až 25 bilionů jenů. Škody budou největší od druhé světové války a země bude nucena vydat nové vládní dluhopisy. Zopakoval, že dosažení fiskální konsolidace ve střednědobém horizontu je jedním z nejdůležitějších úkolů Japonska. Odmítl nepodložené informace o tom, že Japonsko vyváží zamořené radioaktivní zboží. Úřady radioaktivní záření z poškozené elektrárny Fukushima Daiichi nepřetržitě monitorují a poskytují transparentní informace.

Guvernér Bank of Japan Shirakawa varoval, že je výhled velmi nejistý. Japonská ekonomika zůstane v budoucnu pod silným tlakem, zejména výrobní sektor. Škody jsou po zemětřesení a následné tsunami tak rozsáhlé, že se průmyslová výroba téměř zastavila. Sentiment firem a domácností se kvůli přetrvávající jaderné krizi zhoršuje. Ekonomika by se měla postupně dostat na dráhu mírného oživení, pokud dojde zmírnění omezení na straně nabídky a výrobu podpoří exportní poptávka.

Mezinárodní měnový fond ve střednědobém výhledu světové ekonomiky zachoval projekci pro rok 2011 a 2012 beze změn. Odhad růstu Japonska pro letošní rok snížil o 0,2% na 1,4%, pro 2012 zvýšil o 0,3% na 2,1%. Stále není jasné, jak dlouho bude jaderná krize v Japonsku trvat a jaký bude mít vliv na ekonomiku.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE