Shrnutí týdne – drahé kovy opět zářily

22.04.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V průběhu uplynulých dnů se na komoditních trzích dařilo především drahým kovům. Zlato se vyšplhalo na historický rekord, stříbro na 30leté …

V průběhu uplynulých dnů se na komoditních trzích dařilo především drahým kovům. Zlato se vyšplhalo na historický rekord, stříbro na 30leté maximum. Růstu se ovšem dočkala třeba i pšenice. Zajímavého vývoje jsme byli svědky na měnovém trhu, kde dolar ztrácel půdu pod nohama a většina ostatních měn naopak posilovala. Dařilo se i akciím. Pod prodejní tlak se naopak dostala bavlna nebo dřevo.

Zkrácený týden přinesl řadu zajímavých událostí. I nadále jsme byli svědky obav z předlužené Evropy. Na oficiálních místech se již živě diskutuje o možné restrukturalizaci řeckého dluhu. Pod prodejní tlak se tak dostaly dluhopisy Řecka, Portugalska a Irska. Výnosnost řeckých 10letých dluhopisů vzrostla na 14,9 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. V případě dvouletých dluhopisů jsme dokonce svědky výnosnosti ve výši 23 procent. Investoři ztrácejí důvěru i v Portugalsko a Irsko, v jejichž případě se výnosnost 10letých dluhopisů vyšplhala na 9,5 procenta a 10,48 procenta. Olej do ohně na počátku týdne přilila i ratingová agentura Standard & Poor’s, která varovala před vysokým dluhem USA. Ponechala sice Spojeným státům rating na úrovni AAA, nicméně změnila výhled na jeho udržení v budoucnu na “negativní“. Agentuře se nezamlouvají vládou poskytnuté garance a úvěry a především pak neschopnost politiků v oblasti redukce zadlužení země. Americké i evropské dluhopisy nicméně i přesto mírně posílily. Silnější byly v posledních dnech evropské bondy.

V průběhu týdne se dařilo i akciovým trhům, kde většina firem, které doposud reportovaly hospodářské výsledky z indexu S&P 500 překonala v případě zisku na akcii očekávání analytiků. Příjemným překvapením pak byly výsledky a výhled společnosti Intel, což následně pomohlo technologickému sektoru. Živo bylo i na měnových trzích. Pod prodejní tlak se dostal americký dolar. Naopak většina ostatních měn posilovala. Na nové několikaměsíční maximum vyrazil australský a kanadský dolar, euro a důležitou rezistenci překonala i britská libra. Dařilo se i japonskému jenu.

Na komoditních trzích byl vývoj tradičně smíšený. Za pozornost stála bezesporu informace společnosti Barclays Capital, která uvedla, že na celém světě mají investoři v komoditních investicích 412 miliard dolarů. Jedná se o historický rekord. V minulém čtvrtletí byl čistý přítok finančních prostředků do této třídy aktiv 17 miliard dolarů. Z toho 7 mld. směřovalo do zemědělského sektoru a 7 mld. do sektoru energií. Do drahých kovů šlo v prvním kvartálu jen 300 milionů dolarů. V průběhu týdne se dařilo drahým kovům. Stříbro vzrostlo na nejvyšší úroveň za 30 let, zlato pak na historické maximum. Kovy i nadále podporují obavy investorů z předlužené Evropy a především pak oslabující dolar. Dolar index od počátku roku poklesl již o 6,4%. Od počátku dubna ztratil 2,5%. Růstu se dočkala i pšenice. Důvodem jsou obavy z přetrvávajícího sucha v oblasti Velkých plání ve Spojených státech, které by mohlo snížit výnos budoucí úrody. Podle Národního úřadu pro předpověď počasí spadlo za posledních 30 dnů v některých částech Texasu a v Oklahomě méně než 10 % obvyklého průměru srážek. Nepříznivé je i sucho v některých pěstitelských oblastech Evropy a Číny. Vzhůru zamířila i káva Arabica, kterou podpořily zprávy o nepříznivém počasí v Jižní Americe. Minulý týdne jsme byli v Brazílii svědky krupobití, které podle odhadu agentury Somar Meteorologia zničilo přibližně 1% letošní úrody v oblasti Minas Grais. Pod prodejním tlakem se nachází i nadále dřevo, kterému nepřeje stav trhu nemovitostí ve Spojených státech. Výprodejů se dočkala i bavlna. Za vývojem stojí očekávání, že se monzunové deště v Indii podepíší pozitivně na výši tamní úrody. Indie je druhou nejvýznamnější pěstitelskou zemí této komodity na světě. Výše dešťových srážek v období od června do září má dosáhnout 98 procent padesátiletého průměru.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE