...značným škodám po zemětřesení v Tohoku 11. března. Výrobní zařízení utrpěly významné škody, avšak produkce klesla i v ostatních oblastech, vzhledem k omezení dodávek z postiženého regionu. Narušení dodavatelského řetězce způsobilo pozastavení a pokles výroby v celé řadě odvětví, zejména ve strojírenství, elektrotechnickém a chemickém průmyslu. Navíc nedostatek elektrické energie se projevil jako deprimující faktor. Útlum výroby negativně ovlivnil vývoz a domácí soukromou poptávku. V některých oblastech hospodářství byl poptávkový šok evidentní, způsobený výpadky elektřiny a nedostatkem zboží. Prudký pokles spotřebitelské důvěry nastal zejména po krizi v jaderné elektrárně.
Pokud jde o odstranění překážek na straně nabídky, mnoho firem se snaží obnovit provoz v méně postižených výrobních zařízeních, využít zařízení v západním Japonsku a zajistit alternativní dodavatele. Snahou dodavatelů je obnovení výroby do léta 2011.Velké překážky mohou představovat nestabilní dodávky elektrické energie, zejména v letních špičkách.
Na dubnové schůzce BOJ jednomyslně zachovala základní úrokovou sazbu na 0 – 0,10%. Současně rozhodla navýšit velikost programu odkupu aktiv zhruba o 5 bilionů na 45 bilionů jenů, s ohledem na možné zhoršení podnikatelského sentimentu. Usoudila, že je nutné stanovit dlouhodobý rámec programu podpory finančních institucí v oblastech zasažených živelnými pohromami s ohledem na budoucí rekonstrukce a obnovu. Jednoroční úvěrový program je v současnosti 1 bilion jenů za úrokovou sazbu 0,1%. Bankovní rada konstatovala, že se ekonomika pravděpodobně vrátí na dráhu mírného oživení, ze současné fáze zpomalení. Komplexní uvolnění měnové politiky musí hrát významnou roku při obnově hospodářství.