Zlom v USA – počet aktivních ropných vrtů překonal plynové vrty

10.05.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Aktuální statistiky společnosti Baker Hughes, která monitoruje počet aktivních vrtů ve Spojených státech, odhalily důležitý zlom. Počet aktivních …

Aktuální statistiky společnosti Baker Hughes, která monitoruje počet aktivních vrtů ve Spojených státech, odhalily důležitý zlom. Počet aktivních ropných vrtů překonal v USA po několika letech počet aktivních plynových vrtů. Bezesporu se jedná o zajímavou událost, která stojí za povšimnutí. Čísla vypovídají o současné situaci na trhu energií v největší ekonomice světa.

Na grafu níže je znázorněný podíl jednotlivých druhů vrtů na celkovém množství aktivních vrtů (ropa+plyn) ve Spojených státech. Poprvé od roku 1995 jsme svědky situace, kdy počet aktivních plynových vrtů (49%) poklesl pod počet aktivních ropných vrtů (51%). V průběhu let 2000-2008 se přitom podíly ustálily na úrovních mezi 80-90% v případě plynu a 10-20% v případě ropy. V posledních dvou letech jsme tudíž svědky dramatické změny.

Obrázek 1: Podíl vrtů na celkovém množství aktivních vrtů v USA (Zdroj: Baker Hughes)


Vysvětlení je poměrně jednoduché. Za současnou situaci jsou zodpovědné 2 faktory. První z nich je růst ceny ropy a pokles ceny plynu. Na grafu níže je znázorněn poměr mezi cenou ropy a cenou plynu (ropa WTI v USD za barel, plyn v USD za MMBtu). Z grafu je zřejmé, že se poměr pohyboval v období 1993-2009 po většinu času v pásmu mezi hodnotami 5 až 10. Aktuálně vystřelil vzhůru a vyšplhal se na nejvyšší hodnoty od roku 1990. Vysoké ceny ropy vzhledem k plynu vedou k situaci, kdy těžaři zaměřují svou pozornost na černé zlato a odvracejí se od plynu. Kombinace zvyšující se ceny ropy, nízké ceny plynu a slabé poptávky vede k uzavírání aktivních plynových vrtů, které se stávají nerentabilní. Naopak počet aktivních ropných vrtů prudce roste. Druhým faktorem je zvyšující se efektivita těžby plynu, která byla vyvolána rozvojem horizontální těžby. Díky nové technologii je možné těžit více plynu při menším množství aktivních vrtů.

Obrázek 2: Cena ropy WTI/zemní plyn (Zdroj: CSI)


Závěrem lze říci, že současný stav nahrává v dlouhodobém horizontu zemnímu plynu. Počet aktivních vrtů klesá a poměr ceny ropy a plynu je na rekordních úrovních. Situaci se proto bezesporu vyplatí sledovat. Z pohledu technické analýzy patří nicméně plyn stále k nejslabším energetickým komoditám. I nadále se nachází v dlouhodobém sestupném trendu a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by skončil. Z pohledu střednědobého se plyn v posledních několika měsících pohybuje v širším obchodním pásmu. Komodita je proto aktuálně vhodná spíše pro krátkodobé obchody. Fundamenty se sice mírně zlepšují, nicméně je potřeba vyčkat na potvrzení ze strany technické analýzy. To zatím nepřišlo.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE