Ropa
Minimální posun ceny zaznamenala v rámci minulého týdne na burze New York Mercantile Exchange WTI americká lehká ropa. Pondělní seanci otevřela tato na úrovni 99,96 dolarů za barel a páteční seanci pak uzavřela na 100,10 dolarech za barel. Přesto však černé zlato v průběhu týdne zaznamenalo několik cenových výkyvů. V průběhu prvních dvou dní oslabila o více jak 2,5 USD. Jednou z příčin bylo zmírnění obav ze zaplavení rafinérií ležících nedaleko rozvodněné řeky Mississippi poté, co bylo ve státě Louisiana otevřeno devět odtokových kanálů vedoucích do jiné řeky Atchfalaya. Druhým důvodem pak byl výsledek statistiky o vývoji amerického trhu s nemovitostmi, podle které bylo v měsíci dubnu v U.S. zahájeno o 11 % méně nových staveb než v měsíci předešlém. Stagnaci zaznamenalo v dubnu ve Spojených státech celé odvětví průmyslové produkce. Naopak příčinami růstu ceny ropy v minulém týdnu byly výsledky statistik ohledně vývoje stavu komerčních zásob ropy, jež v předešlém týdnu klesly o 15 tisíc barelů, zatímco průzkum očekával jejich růst o 1,7 miliónu a zpráva společnosti American Petroleum Institute, podle které v měsíci dubnu v U.S. vzrostla spotřeba pohonných hmot, především pak motorové nafty, signalizujíce nárůst poptávky po palivech. Páteční obchodní seanci uzavřela WTI americká lehká ropa na burze Nymex na úrovni 100,10 dolarů za barel.
Kukuřice
Na úroveň téměř nového měsíčního maxima vzrostla v průběhu minulého týdne cena kukuřice na burze Chicago Board of Trade. Růst ceny byl podpořen jak spekulacemi, podle kterých by předešlý pokles ceny mohl mezi importéry vyvolat další nárůst poptávky po zmíněné zrnině, tak zprávou amerického ministerstva zemědělství (USDA), podle které se export zmíněné komodity již v týdnu od 9.-13.května zdvojnásobil, a to na celkových 1,15 miliónu tun. Další příčinou 7dní trvajícího růstu ceny kukuřice byly také obavy z pokračování pomalého výsevu kukuřice v U.S., způsobeného nadměrnými srážkami, jež jsou hlášeny i pro tento týden. Podle USDA bylo ve Spojených státech v minulém týdnu kukuřicí oseto 63 % z celkové plochy. Přitom pětiletý průměr ke stejnému období činí v U.S. 75 %. Minulý týden tak kukuřice uzavřela na burze CBOT největším týdenním nárůstem ceny od října loňského roku na konečných 759,5 centů za bušl.
Kakao
Nejslabším článkem minulého týdne se ukázal být nejaktivnější futures kontrakt na kakao na burze ICE Futures U.S., jehož cena oslabila na nejnižší úroveň od 11. ledna letošního roku. Hlavními důvody byly známky obnovení pravidelného vývozu kakaa z Pobřeží slonoviny, jež je největším exportérem kakaa na světě a kde byl donedávna export kakaa pozastaven kvůli probíhající občanské válce, dále pak známky rostoucích globálních zásob a očekávání rekordní úrody kakaových bobů v Ghaně, jež je po Pobřeží slonoviny druhým největším producentem zmíněné komodity na světě. Podle vládní zprávy by měla produkce kakaa v Ghaně v letošním roce dosáhnout rekordních 930 tisíc tun. Podle nezávislých odhadů by měla produkce kakaa v průběhu stávajícího marketingového roku, končícího 31.8., převýšit globální poptávku o 102.000 metrických tun. Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřelo kakao na burze ICE Futures U.S. poklesem ceny o 77 USD na 2.902 dolarů za metrickou tunu.
Colosseum a.s.