WGC – Poptávku po zlatě nezbrzdily ani vysoké ceny

24.05.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V minulém týdnu byla publikována pravidelná čtvrtletní zpráva organizace World Gold Council (WGC), která patří mezi nejuznávanější autority v …

V minulém týdnu byla publikována pravidelná čtvrtletní zpráva organizace World Gold Council (WGC), která patří mezi nejuznávanější autority v oblasti zlata. Zpráva přinesla opět řadu zajímavých údajů. Mimo jiné odhalila, že poptávka po zlatě i nadále roste, a to i přes zvyšující se ceny. Jedním z nejaktivnějších kupujících je v posledních několika týdnech Čína.

Poptávka

Poptávka v prvním čtvrtletí roku dosáhla 981,3 tuny, což je v dolarovém vyjádření 43,7 miliard dolarů. V meziročním srovnání se jedná o růst o 11%. Motorem růstu byla investiční poptávka, která meziročně vzrostla o 26% na 310,5 tuny. Zájem byl patrný především v oblasti mincí a zlatých prutů, kde došlo k meziročnímu nárůstu o 52% na 366,4 tuny. Zájem o fyzické zlato byl v prvním čtvrtletí roku podpořen vyšší inflací v řadě zemí, obavami z předlužené Evropy a nepokoji v arabském světě. V oblasti šperkařství došlo k meziročnímu nárůstu poptávky o 7% na 556,9 tuny. Motorem růstu zůstává i nadále Indie a Čína. Výše uvedené země byly v prvním čtvrtletí zodpovědné za 63% celkové poptávky ve šperkařství. Čínská poptávka se meziročně zvýšila o 21% na 142,9 tuny, indická o 12% na 206,2 tuny. Zájem o žlutý kov jsme mohli v průběhu prvních třech měsíců registrovat i ze strany centrálních bank, které nakoupily 129 tun, což je více než za celý předchozí rok. WGC očekává, že tento trend bude v průběhu roku pokračovat. Největším kupcem zlata se stalo Mexiko. Tamní centrální banka v prvním čtvrtletí nakoupila 93,3 tuny kovu. Dalšími zájemci bylo Rusko (18,8 tuny), Thajsko (9,3 tuny) a Bolívie (7 tuny). Poptávka v oblasti technologií zůstává nezměněna na 113,8 tunách.

Tabulka 1: Poptávka po zlatě (Zdroj: World Gold Council)


Obrázek 1: Poptávka, nabídka a cena v RMB/oz v Číně (Zdroj: World Gold Council)


 

Nabídka

V prvním čtvrtletí vzrostla těžba v dolech z 601,6 tuny v roce 2010 na 653,9 tuny v roce 2011. WGC očekává, že tento trend bude pokračovat. Příčinou zvyšující se těžby je spuštění nových projektů, rozšíření stávajících a obnovení produkce v dočasně přerušených projektech. K růstu přispěla i vyšší těžba drobných těžařů. Celková nabídka nicméně v prvním čtvrtletí poklesla o 4% na 872,2 tuny. Příčinou byly nákupy ze strany centrálních bank a slabší recyklace. Příčinou horší recyklace byl menší zájem o prodeje ze strany spotřebitelů, kteří očekávají další růst ceny drahého kovu. Nabídka poklesla meziročně o 6% na 347,5 tuny.

Tabulka 2: Nabídka zlata (Zdroj: World Gold Council)


Obrázek 2: Nabídka zlata v jednotlivých čtvrtletích (Zdroj: World Gold Council)


Z výsledků je zřejmé, že zájem o zlato stále přetrvává. Poptávku výrazněji nezbrzdily ani rekordní ceny žlutého kovu. Motorem růstu i nadále zůstává investiční poptávka. Dlouhodobý potenciál kovu ještě podle našeho názoru není vyčerpán. Podrobněji se problematice věnuje aktuální analýza, kterou je možné najít zde.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku