Shrnutí týdne – Další týden plný nervozity

27.05.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulé dny se na finančních trzích opět nesly v duchu zvýšené nervozity. Řada komodit hledala směr a v mnoha případech jsme byli svědky …

Uplynulé dny se na finančních trzích opět nesly v duchu zvýšené nervozity. Řada komodit hledala směr a v mnoha případech jsme byli svědky stagnace. Prudké cenové pohyby směrem vzhůru zažilo stříbro nebo dřevo. Růstu se dočkala i řepka. Pod prodejním tlakem se stále nachází sektor mas. Americké akciové indexy lehce oslabily, dluhopisy naopak zamířily vzhůru a řada z nich se vyšplhala na několikaměsíční maxima. Na měnových trzích se dařilo švýcarskému franku.

Z pohledu makroekonomických událostí věnovali investoři i nadále zvýšenou pozornost situaci v předlužené Evropě, kde se pohledy upírají primárně k Řecku. Investory vystrašila slova předsedy seskupení ministrů financí eurozóny Jean-Claude Junckera, který zapochyboval, zda MMF uvolní další finanční pomoc předlužené zemi. Junker uvedl, že pokud by další tranši nevyplatil fond, vzrostl by tlak na neochotné evropské státy, aby to udělaly za něj. Na to ale podle Junckera není možné spoléhat, protože některé parlamenty včetně německého a finského na to nejsou připraveny. Výnosnost desetiletých řeckých dluhopisů nicméně na nepříznivé zprávy příliš nereagovala a naopak stagnovala kolem úrovně 16,5%. Za pozornost stojí bezesporu i zprávy z Číny o zpomalování tamního ekonomického růstu. Aktuální data odhalila pokles indexu průmyslové aktivity na 10měsíční minimum. Statistiky ze Spojených států odhalily větší růst žádostí o podporu v nezaměstnanosti (424 tis.,oček. 404 tis.), překvapivý pokles objednávek statků dlouhodobé spotřeby (MoM -3,6%, oček. -3,0%) a slabší růst ekonomiky v prvním čtvrtletí (Q/Q +1,8%, oček. +2,1%).

Přetrvávající nervozita přála dluhopisům, přičemž řada z nich se vyšplhala na nová několikaměsíční maxima. Vzhůru zamířily evropské i americké bondy. Podporou byly i zprávy z Číny, která má zájem o evropské bondy. Hodlá nakupovat obligace vydané stabilizačním fondem EFSF. Americké akciové indexy mírně poklesly. Na měnových trzích se nedařilo komoditním měnám. Vzhůru naopak zamířil švýcarský frank.

V případě komoditních trhů stojí za pozornost zvýšení odhadu cen pro ropu o více jak 20% ze strany společností Goldman Sachs a Morgan Stanley. První jmenovaná zvýšila svůj dvanáctiměsíční odhad pro ropu Brent ze 107 na 130 dolarů za barel. Morgan Stanley zvýšila svůj odhad průměrné ceny pro tento rok o 20% na 120 dolarů za barel. V roce 2012 počítají se 130 dolary za barel. Obě společnosti se přidaly k bance JPMorgan Chase, která považuje pokles komodit v uplynulých týdnech za nákupní příležitost. Analytici z Goldman Sachs očekávají, že růst globální ekonomiky bude dostatečně silný na to, aby ve druhé polovině roku zhoršil podmínky na trzích, kde je napjatá situace mezi nabídkou a poptávkou, což povede k růstu ceny. Firma doporučuje kromě ropy nakupovat i měď a zinek. JPMorgan Chase doporučuje nakupovat ropu a zlato.

Po předchozím prudkém propadu se korekce vzhůru dočkalo stříbro a dřevo. Dařilo se ovšem i evropské řepce, která prorazila rezistenci na úrovni maxima z počátku roku a pokračuje v růstu. Pro komoditu jsou příznivé zprávy o suchu v Evropě. Francie již vydala vládní nařízení omezující spotřebu vody na severu země, kde bylo v dubnu naměřené největší sucho za posledních 50 let. Podle předběžných odhadů společnosti Oil World by produkce řepky v Evropě mohla meziročně poklesnout až o 5,2% na 19,5 milionu tun. Sucho v Evropě podporuje i pšenici. Nižší úroda by mohla být ve Francii, Německu nebo ve Velké Británii. Nezávislé odhady hovoří o možném poklesu produkce pšenice ve Francii a Německu v rozmezí 7 - 12 %. Pod prodejním tlakem naopak nadále zůstává sektor mas. V případě vepřového se spekuluje o poklesu spotřeby v USA, kde domácnostem v posledních měsících prudce rostou náklady. Komoditu sráží i zprávy o rozsáhlých prodejích institucionálních investorů. Hedgeové fondy snížily v týdnu končícím 17. května svou čistou nákupní pozici na amerických derivátových burzách o 33% na 17 745 kontraktů.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE