Americký dolar minulý týden oproti většině hlavních měn poklesl, protože makroekonomická data byla špatná a snížila atraktivnost měny jako bezpečného aktiva.
Globální ekonomická situace nebyla pro dolar příliš příznivá. Vliv Evropské krize na tržní sentiment poněkud oslabil, vyšší výnosy vkladů jsou opět ve prospěch investorů a mazání zisků pro bezpečné měny.
Bez podpory zvenčí se Americký dolar mohl pouze spolehnout na zprávy z Ameriky. A že to byly zprávy. Ve skutečnosti žádný ekonomický sektor neměl dobré výsledky. Někteří ekonomové si myslí, že důvody ke zpomalení ekonomiky byly dočasné, jako například zvýšení cen pohonných látek minulý měsíc, a že brzy znovu zaznamenáme příznaky ekonomického zotavování Spojených států. Přesto zelená bankovka nyní zůstává slabá.
Měnový pár EUR/USD otevřel na 1,4124 a během týdne pokles na 1,3969. Potom se ale odrazil a uzavřel na 1,4301. USD/CHF klesl z 0,8790 na 0,8489, zatímco NZD/USD rostl z 0,7933 na 0,8188. Měnový pár USD/CAD uzavřel na 0,9759, což je v blízkosti otevírací ceny 0,9740, po následném týdenním maximu na 0,9815. Kanadská ekonomika je příliš těsně napojená na ekonomiku Spojených států, která je jejím největším obchodním partnerem. To umožňuje měně profitovat při hledání rizikovějších aktiv.
Autor působí ve forex společnosti fxstreet.cz