V průběhu uplynulého týdne jsme na finančních trzích byli i nadále svědky nervozity. Investoři se stále obávají zpomalení globálního hospodářského růstu. Americké akciové indexy mírně klesaly, bondy naopak mírně rostly či stagnovaly. Na komoditních trzích se dařilo kukuřici, paládiu či cukru. Naopak pod prodejním tlakem se nacházela bavlna a pšenice. Pro zemědělský sektor byla důležitá pravidelná zpráva WASDE.
Mezi investory na finančních trzích přetrvává i nadále nervozita. Obavy jsou spojené především s předluženým Řeckem a posledními makroekonomickými ukazateli, které naznačují zpomalování růstu globální ekonomiky. Světová banka snížila odhad letošního růstu ve světě z lednového odhadu 3,3% na aktuální 3,2%. Investoři i nadále sledovali situaci kolem Řecka. Řecká vláda schválila v průběhu týdne nový balík úsporných opatření a privatizační program v hodnotě 50 miliard eur. Z makroekonomických statistik ze Spojených států stojí za zmínku data o obchodní bilanci, která vykázala v dubnu deficit 43,7 mld. USD. Očekával se deficit ve výši 49 miliard. Zklamáním naopak byly statistiky o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, které se pohybovaly na úrovni 427 tis., přičemž se očekávala hodnota 418 tisíc.
Americké akciové indexy mírně poklesly. Investoři se obávají zpomalení hospodářského růstu v největší ekonomice světa, které by se mohlo negativně odrazit i na hospodářských výsledcích tamních firem. V případě dluhopisů jsme byli svědky stagnace či mírného růstu. O něco více tentokrát posílily evropské bondy. Na měnových trzích se nedařilo australskému dolaru, euru a švýcarskému franku. Naopak vzhůru zamířil americký dolar.
Na komoditních trzích stála za pozornost pravidelná zpráva WASDE. Zpráva byla neutrální až mírně negativní pro pšenici, kde došlo k navýšení odhadu konečných zásob. Celosvětová produkce by měla dosáhnout v sezóně 2011/12 664,34 milionu tun (odhad květen – 669,55). Predikce o spotřebě hovoří o 667,19 milionech tun (odhad květen – 670,49). Konečné zásoby by se měly pohybovat na 184,24 milionech tun (odhad květen – 181,26). V případě sóji a bavlny byly výsledky spíše neutrální. Zcela jiná situace však panovala v případě kukuřice, kterou zpráva podpořila. Odhad oseté plochy byl snížen z 92,2 mil. akrů na 90,7 milionu. Odhad výnosnosti zůstal nezměněn na úrovni 158,7 bušlu na akr. Produkce by měla v USA v sezóně 2011/12 dosáhnout 13200 milionů bušlů (odhad květen - 13505). Spotřeba by se měla pohybovat na úrovni 13255 milionů bušlů (odhad květen - 13355). Odhad exportů je nezměněn na úrovni 1800 milionů bušlů. Konečné zásoby v USA by se měly pohybovat na úrovni 695 milionů bušlů (odhad květen – 900). Celosvětová spotřeba by měla dosáhnout 871,74 milionu tun (odhad květen – 860,78). Produkce by se měla pohybovat na úrovni 866,18 milionu tun (odhad květen – 867,73). Konečné zásoby budou pravděpodobně 111,89 milionu tun (odhad květen – 129,14). Komoditu podpořila i zpráva o produkci etanolu v USA. V týdnu končícím 3. červnem vzrostla produkce etanolu o 0,7% na průměrných 915 000 barelů denně. To je nejvýše od ledna tohoto roku. Naopak zásoby etanolu jsou nejníže od 22. dubna. Vzhůru zamířila cena paládia. Pro komoditu jsou příznivé zprávy o nedostatku na světových trzích. Na trhu bychom v průběhu toho roku mohli být svědky deficitu. Vzhůru zamířila i ropa Brent. Členské země kartelu OPEC se na středečním zasedání ve Vídni nedohodly na navýšení těžebních kvót, což ropu částečně podpořilo. Komodita posilovala i díky poklesu komerčních zásob ropy v USA, které poklesly o 4,8 miliónu barelů. Předpokládalo se snížení o 1,4 mil. barelů. Dařilo se i cukru. Komoditu podporovaly spekulace spojené s obavami z vývoje produkce v Brazílii. Tamní úroda cukrové třtiny by totiž podle posledních zpráv mohla být nižší, než se v předchozích měsících předpokládalo. Hlavní podíl na tom mají mít zejména nižší výnosy v klíčovém pěstitelském středo-jižním regionu. V průběhu uplynulých dnů se nedařilo bavlně. Jednou z příčin poklesu byly zprávy o deštích v Indii, které zlepšily výhled tamní úrody. Monzunové deště, které jsou hlavním zdrojem vláhy v zemi, se objevily o týden dříve, než bylo očekáváno.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.