Pšenice
Pšenice obchodovaná na burze CBOT oslabila v minulém týdnu ze 759 US centů na 672 US centů za bušl. To je nejnižší cena od poloviny března. Pro celý sektor obilnin a olejnin jsou nepříznivé údaje o zvyšující se produkci. Pro evropský region jsou důležité informace o dobrém počasí na Ukrajině a v Rusku. Rusko by v červenci mělo zrušit zákaz vývozu pšenice, který byl uvalen v minulém roce po rozsáhlém suchu. Větší úrodu očekává i Austrálie. Podle vládního odhadu dopěstuje země 26,2 milionu tun pšenice, přičemž ještě v březnu byl odhad na úrovni 24,3 milionu tun. Indie, druhý největší pěstitel pšenice na světě, taktéž uvažuje o uvolnění exportních restrikcí. Velikost úrody by se díky normálnímu průběhu monzunových dešťů měla zvýšit o 6 procent a domácí spotřeba bude bez problémů pokryta.
Zlato
V sektoru kovů je zlato nejsilnější komoditou a jeho cena stagnuje na úrovni 1540 USD za trojskou unci. Pomáhá mu především útěk investorů do bezpečných aktiv. Jihoevropská krize se zhoršuje. Řecko potřebuje další desítky miliard EUR. V minulém týdnu mu agentura Standard and Poor´s snížila rating na CCC, protože úsporná opatření jsou zaváděna velmi pomalu. Pro cenu zlata bylo příznivé i vyjádření Marcusa Grubba z World Gold Council, že centrální banky by v nejbližších měsících měly pokračovat v nákupech zlata. Od počátku roku přidaly do svých trezorů už 129 tun této komodity. V celém minulém roce nakoupily 90 tun. Zlatu pomáhají i informace o zvyšující se inflaci ve světě. Spojené státy bojují s meziročním růstem cen o 3,6 %. Reálné úroky v bankách jsou záporné a domácnosti musí hledat aktiva, která je ochrání před poklesem kupní síly peněz.
Ropa
Ropa obchodovaná na burze NYMEX znehodnotila v minulém týdnu z 99 na 93 USD za barel, což je nejnižší cena za poslední 4 měsíce. Důvodem výprodejů jsou zhoršující se ekonomické statistiky a záporná úprava prognóz hospodářského růstu. Mezinárodní měnový fond uvedl, že v roce 2012 by se HDP Spojených států mělo zvýšit o 2,5 až 2,7 procenta. Ještě v dubnu předpokládal fond expanzi o 2,8 až 2,9 procenta. Zásoby ropy v USA vzrostly podle údajů American Petroleum Institute na 31letý rekord 368 milionů barelů. Americké domácností jezdí kvůli vysokým cenám benzinu méně, proto rafinerie produkují menší množství pohonných hmot. Ropě nepomohla ani vzhůru upravená předpověď růstu celosvětové spotřeby od International Energy Agency. IEA taktéž upozornila, že ceny ropy pohybující se na hranici 100 USD mají negativní vliv na globální ekonomiku. Produkce v Libyi by podle odhadu agentury měla zůstat pod předválečnou úrovní minimálně do roku 2014.
Colosseum a.s.