Zadlužování Spojených států pokračuje – dlouhodobý výhled CBO

23.06.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Rozpočtový deficit Spojených států je v poměru k velikosti ekonomiky největší od roku 1945. Prozatím jsme navíc svědky dalšího zadlužování, …

Rozpočtový deficit Spojených států je v poměru k velikosti ekonomiky největší od roku 1945. Prozatím jsme navíc svědky dalšího zadlužování, přičemž zatím není vidět světlo na konci tunelu. Rozpočtový úřad Kongresu zveřejnil svůj pravidelný výhled a hodnocení současné situace. Závěry nejsou příliš příznivé.

Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) je federálním orgánem, jehož úkolem je zásobovat Kongres USA ekonomickými daty. Jedná se o nestranný úřad, který není ovlivňován vládními činiteli. Jeho výstupy jsou nezávislé a objektivně hodnotí aktuální situaci.

Na konci roku 2008 dosahoval dluh USA 40% hrubého domácího produktu, což bylo o něco více oproti 40letému průměru ve výši 37%. V průběhu posledních let jsme se stali svědky dramatického růstu. Na konci letošního roku očekává CBO dluh ve výši 70% HDP, což je nejvyšší hodnota od 2. světové války. Příčinou je kombinace nižšího výběru daní a vyšších výdajů. Dlouhodobý výhled není podle CBO příliš optimistický. Stárnutí generace baby-boomers povede k vyšším výdajům, které budou spojené s programy Social Security, Medicare a Medicaid. Bez výraznější politické změny budou výdaje ve vztahu k HDP pokračovat v růstu.

CBO očekává, že pokud zůstane zakonzervována současná situace, tak se výdaje na programy v oblasti zdravotní péče zvýší ze současných méně než 6% HDP na 9% v roce 2035. V oblasti sociálních programů bychom měli být svědky růstu z méně než 5% na 6% v roce 2030.

CBO vypracovala 2 scénáře možného vývoje. První scénář vychází ze současné situace a ze současného stavu legislativy a přijatých opatření. Druhý potom počítá s úpravami, které je možné v nejbližších letech očekávat.

Obrázek 1: Dluh jako % HDP - 2 scénáře (Zdroj: CBO)


CBO varuje před vysokým dluhem. Ten by vedl k vyšším placeným úrokům a dříve či později k růstu daní, nebo ke snížení výdajů. Vyšší dluh by zároveň omezil schopnost zákonodárců reagovat na neočekávané šoky (např. finanční krize, recese). Růst zadlužení by zároveň zvýšil pravděpodobnost náhlé finanční krize, během níž by ztratili investoři důvěru ve schopnost státu spravovat rozpočet a následně i možnost půjčovat si na finančních trzích za přijatelné sazby. V takové situaci by byli zákonodárci nuceni obnovit důvěru investorů, s největší pravděpodobností pomocí zvyšování daní a snižování výdajů, které by bylo mnohem bolestivější, než kdyby byly tyto kroky zavedeny dříve.

CBO doporučuje zvýšit příjmy a zredukovat výdaje, případně kombinaci výše uvedených prvků. Upozorňuje však, že v současné situaci by tyto kroky pravděpodobně vedly ke slabšímu ekonomickému oživení. I přesto však doporučuje zavést kroky co nejdříve.
Investoři by měli situaci ve Spojených státech sledovat velmi pozorně. Stále se jedná o největší ekonomiku světa, která spotřebovává značné množství komodit. Případné zvyšování daní a snižování výdajů by vedlo ke slabšímu hospodářskému růstu, což by se mohlo negativně odrazit i na poptávce po některých komoditách, případně na ziscích firem. Nemalý vliv pak bude mít politika USA na trhu dluhopisů. Odkládání řešení problému by vedlo k poklesu dluhopisů a růstu úroků. Snaha o stabilizaci rozpočtu by byla naopak pro investory příznivou zprávou.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE