Shrnutí týdne – energie pod prodejním tlakem, koncentrát míří vzhůru

24.06.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulé dny komoditním trhům příliš nepřály. Většina komodit zamířila k jihu, přičemž pod největším prodejním tlakem byl sektor energií. …

Uplynulé dny komoditním trhům příliš nepřály. Většina komodit zamířila k jihu, přičemž pod největším prodejním tlakem byl sektor energií. Nedařilo se ovšem ani pšenici nebo kávě. Jednou z mála rostoucích komodit byl pomerančový koncentrát. Mezi investory byla patrná nervozita, která přála dluhopisům a projevovala se i na akciových trzích. V centru pozornosti bylo i nadále Řecko.

Obchodování na finančních trzích se neslo v duchu zvýšené nervozity. Nadále přetrvávají obavy ze zpomalení hospodářského růstu a ze situace v Řecku. Na počátku týdne odmítl Mezinárodní měnový fond a EU poskytnout předlužené jihoevropské zemi záchranné prostředky, dokud nebudou schválena další úsporná opatření. Ve čtvrtek se země s EU a MMF předběžně dohodla na dalších úsporách, což povzbudilo trhy. Řecké odbory reagovaly vyhlášením dvoudenní generální stávky, které bychom měli být svědky na konci června. Řecký dluh k hrubému domácímu produktu se aktuálně pohybuje na úrovni 142,8%. Na konci letošního roku by měl dosáhnout 157,7% HDP a v příštím roce 166,1%. Investoři pozorně sledovali prohlášení Bena Bernankeho. Ten potvrdil, že je centrální banka připravena v případě nutnosti podniknout další kroky na podporu ekonomiky. Fed zároveň snížil odhad růstu. Očekává, že největší ekonomika světa neporoste v roce 2011 o více jak 2,9%. Zároveň došlo ke zvýšení odhadu nezaměstnanosti, která by se ve čtvrtém čtvrtletí měla pohybovat v rozmezí 8,6% až 8,9%. Předchozí odhad počítal s 8,4% až 8,7%.

Nervozita na finančních trzích a horší makroekonomické statistiky naznačující zpomalení hospodářského růstu podpořily dluhopisy. O něco silnější byly tentokrát evropské bondy. V případě akcií jsme byli svědky mírného růstu. Na měnovém trhu se nedařilo britské libře, australskému dolaru a euru. Naopak mírně posílil dolar index a švýcarský frank.

Na komoditních trzích jsme byli ve většině případů svědky výprodejů. Nedařilo se především sektoru energií. Cena ropy prudce poklesla. Příčinou byla zpráva International Energy Agency, která uvedla, že uvolní strategické rezervy, aby částečně kompenzovala výpadek produkce v Libyi. IEA hodlá uvolnit 60 milionů barelů. Denně budou dostupné 2 miliony barelů po dobu 30 dnů. Jedná se teprve o třetí uvolnění rezerv v historii IEA. Komoditě nepřálo ani snížení odhadu růstu americké ekonomiky ze strany Fedu a některé horší makroekonomické statistiky potvrzující obavy ze zpomalení.

Poklesu se dočkala i pšenice. Jednou z příčin jsou i známky zrychlující se sklizně v USA, která zvyšuje objem dostupných zásob. Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) sklidili tamní zemědělci k 19.6. 31 % ozimé pšenice. Pětiletý průměr ve stejném období přitom činí 22 %. Podle posledního odhadu USDA z 9.6. dosáhne zmíněná sklizeň 1,45 miliard bušlů.

O něco lépe si vedla kukuřice. Sklizeň ve světě se bude letos již popáté pohybovat na rekordně vysoké úrovni. Spolu s produkcí se ovšem zvyšuje i poptávka po potravinách, spotřeba v oblasti výroby etanolu a výkrmu hospodářských zvířat. Nabídka nestačí držet krok a zásoby tak znovu poklesnou. Uspokojí 47denní spotřebu, což je nejnižší hodnota od roku 1974. Společnost Morgan Stanley varuje, že případné zhoršení situace na trhu by mohlo vést k cenám komodity na úrovni 9 dolarů za bušl. USDA počítá v sezóně 2011-2012 s růstem globální produkce o 5,6% na 866,2 milionu tun. Poptávka by se měla pohybovat na úrovni 871,7 milionu tun. Kukuřice v posledních několika dnech poklesla, když lepší počasí v USA umožnilo tamním farmářům větší osetí. Přibližně 69% úrody je v dobrém až výborném stavu.

Za pozornost stál na komoditních trzích odhad globální produkce cukru zveřejněný společností F.O. Licht. V sezóně začínající říjnem očekává růst o 10,5 milionu tun na 176 milionů tun. V Brazílii se v sezóně 2011-12 počítá s výstupem ve výši 40 milionů tun. Země je největším producentem a exportérem cukru na světě. Produkce v Thajsku by se měla pohybovat na úrovni 10,5 milionu tun. Nabídka by měla v sezóně 2011-12 překonat poptávku o 8 až 9 milionů tun. Letošní úroda cukru by se měla v celosvětovém měřítku pohybovat na úrovni 165,6 milionu tun. Nabídka překoná poptávku o 1 milion tun.

Zájem investorů o fyzické stříbro potvrdila mincovna v Perthu, která spravuje celou nabídku stříbra v Austrálii. Prodeje jednouncových stříbrných mincí se zvýšily za poslední rok o 66% na rekordních 10,7 milionu kusů. Oproti prodejům před pěti lety se jedná o desetinásobné zvýšení. Ve Spojených státech vzrostly prodeje stříbrných mincí v květnu o 30% na 3,65 milionu uncí. Od počátku roku tu zákazníci nakoupili takřka 19 milionů uncí.

Jednou z mála rostoucích komodit byl pomerančový koncentrát, který podporuje až příliš suché počasí na Floridě, která je druhým největším pěstitelem pomerančů na světě.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE