Týden na komoditních trzích

27.06.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Předchozí týden byl ve znamení poklesů celé řady komodit. Nejinak na tom byl i sektor energií.

Ropa

Předchozí týden byl ve znamení poklesů celé řady komodit. Nejinak na tom byl i sektor energií. Konkrétně cena ropy klesla velmi prudce až na své čtyřměsíční minimum. To se stalo ve čtvrtek, kdy se cena propadla o více než 4 dolary. Hlavním důvodem byla zpráva International Energy Agency, která naznačila plán uvolnění strategických rezerv ropy pro alespoň částečnou kompenzaci současného výpadku v zásobování ze strany Libye. Od tohoto týdne IEA předpokládá uvolnění 60-ti milionů barelů ropy. Konkrétně budou rozloženy do 2 milionů barelů denně po dobu 30-ti dnů. Jde o historicky teprve třetí uvolnění strategických rezerv ropy ze strany IEA v její historii. Ke dnu poslaly cenu ropy i zprávy o horším vývoji US ekonomiky. Konkrétně nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl vyšší než předpoklad. Srpnová ropa v pátek na CME zakončila na hodnotě 91,16 USD za barel.

 

Kukuřice

Tato zemědělská komodita zaznamenala v minulém týdnu relativní úspěchy. Celosvětová sklizeň se dle odhadů bude pohybovat na rekordních hodnotách. Růst produkce bude na druhou stranu doprovázen i vyšší spotřebou potravin, zvýšenou poptávkou po krmivech pro hospodářská zvířata a poptávka po kukuřici bude zároveň vyšší z důvodu rostoucí spotřeby etanolu, k jehož výrobě se tato komodita používá. Existuje tak reálná možnost, že nabídka kukuřice nebude, i přes lepší úrodu, schopna plně uspokojit poptávku. USDA předpokládá v letech 2011 až 2012 růst celosvětové produkce kukuřice o 5,6 % na hodnostu 866,2 milionu tun. Červencová kukuřice v pátek na CBOT uzavřela poklesem na ceně 670 centů za bušl.

 

Cukr

Velmi zajímavé informace se objevily na trhu s cukrem. Společnost F.O. Licht uveřejnila odhad celosvětové produkce cukru. Od října letošního roku předpokládá růst produkce o 10,5 milionu tun na finálních 176 milionu tun. V Brazílii, která je vůbec nejdůležitejším světovým pěstitelem cukru, se v letech 2011 až 2012 dle zprávy F.O Licht očekává produkce ve výši 40 milionů tun. Thajská produkce by se měla ve stejném období pohybovat na úrovni 10,5 milionu tun. Dále bylo ve zmiňované zprávě uveřejněno, že letošní úroda cukru by mohla být na úrovni necelých 166 milionu tun. Celosvětovou poptávku by měla nabídka převýšit o 1 milion tun. Cukr v závěru týdne na ICE Futures U.S. zakončil na ceně 27,58 centů za váhovou libru.

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE