...vysokým cenám potravin. Cena pšenice se ve středu v Chicagu propadla o 8% na nejnižší úroveň od července loňského roku, cena kukuřice klesla o maximální cenový limit. Od počátku června ztratila cena kukuřice 11,5%, pšenice 23% a soji 4%.
Korekce trhu nastala i přes snížení projekce globální produkce obilovin v letošním roce. Organizace OSN pro zemědělství a výživu před summitem G20 srazila výstup o 13 milionů tun na 2,302 miliard tun, kvůli zhoršení pěstitelských podmínek v USA a Evropě a varovala, že ceny zůstanou “nejen vysoké ale nestabilní“, protože poptávka předčí nabídku. Dalším faktorem poklesu cen komodit v uplynulém týdnu bylo posílení amerického dolaru vůči koši hlavních světových měn.
Klíčovými body pařížského summitu ministrů zemědělství byla otázka bezpečnosti potravin a volatilita cen zemědělských komodit. Byl dosažen konsenzus ohledně čtyř klíčových bodů. Vytvoření informačního systému, který by poskytoval přesné a včasné informace o světové nabídce/poptávce a zásobách potravin. Odstranění omezení vývozu nebo mimořádné daně na potraviny nakoupené pro humanitární účely. Vytvoření pilotního programu pro regionální nouzové zásoby v nejméně rozvinutých zemích a podpora produktivity zemědělství v nejchudších zemích. Žádná ze zemí G20 se nevyslovila proti rozvoji a využívání biopaliv, ačkoli zaznělo, že je třeba dále analyzovat vztah mezi biopalivy a dostupnosti potravin.
Většina navrhovaných opatření Francie v období jejího předsednictví G20, včetně limitů spekulativních pozic a minimálních depozitů na otevření futures pozic, nebyla podpořena. Většina analytiků předpokládá uklidnění na trhu zemědělských komodit do čtvrtka, kdy zveřejní americké ministerstvo zemědělství klíčovou statistiku o velikosti zásob a osetých ploch v USA.