...záležitosti Olli Rehn. Další uvolnění nouzových úvěrů pro Řecko je podmíněno schválením střednědobé fiskální strategie a privatizačních opatření.
“Těm, kteří spekulují o dalších možnostech jasně vzkazuji, že neexistuje žádný plán B, jak odvrátit bankrot. Věřím, že řečtí představitelé jsou si plně vědomi své zodpovědnosti, která leží na jejich bedrech, aby předešli bankrotu,“ uvedl Rehn.
Evropská unie je připravena Řecko podpořit pouze v případě, že si země pomůže sama. Na základě výsledků hlasování řeckého parlamentu ministři financí eurozóny 3. července schválí nebo neschválí poslední části balíčku pomoci pro Athény ve výši 12 miliard eur a budou projednávat druhý balíček pomoci pro Athény ve výši 70-100 miliard eur.
Člen bankovní rady ECB Juergen Stark uvedl v rozhovoru pro Die Welt, že restrukturalizace dluhu není trvalé řešení základních fiskálních problémů v Řecku. Varoval, že jsou následky restrukturalizace dluhu na evropských trzích nepředvídatelné a mohou vyvolat finanční krizi, jaká následovala po pádu investiční banky Lehman Brothers.
Na protest proti razantním úsporným opatřením vyhlásily řecké odbory v úterý 48-hodinovou generální stávku. Řecký parlament bude dnes hlasovat o vládních škrtech ve výši 14 miliard eur, navýšení daní zhruba ve stejné výši a rozsáhlé privatizaci státního majetku, která by mohla vynést až 50 miliard eur.
Ve stejné době prosákly nepodložené zprávy z EU o možnosti plánu B v případě Řecka. Francouzské banky již odsouhlasily prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů na 30 let. Ostatní státy eurozóny rovněž zvažují podobné možnosti, ve snaze zajistit stabilitu finančního systému.