Týden na komoditních trzích

11.07.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Pád zaznamenaly v předchozím týdnu obilniny. A to víceméně většina komodit patřících do tohoto sektoru až na vyjímky.

Obilniny

Pád zaznamenaly v předchozím týdnu obilniny. A to víceméně většina komodit patřících do tohoto sektoru až na vyjímky. Důvodem byly obavy z toho, že americké Ministerstvo zemědělství změní své již dříve zveřejněné prognózy týkající se současné produkce. A to směrem dolů. Dle analytiků Morgan Stanley byla při výpočtu odhadu úrody ze strany U.S. Ministerstva zemědělství použita chybná metodika, která nevzala v potaz dešťové přeháňky. Dle konkurenční Goldman Sachs je tomu však naopak a očekává se pokračování strmého pádu. K oslabení přispěla i zpráva z Německa o nižší dubnové spotřebě řepky pro výrobu bionafty. Spotřeba řepky dle této zprávy byla nižší o 18%. V závěru týdne se však zrniny obrátily víceméně opět do růstového trendu. Rostoucí pak byla například soja, která v pátek na CBOT uzavřela kvůli vedrům na U.S. středozápadě na hodnotě 1346,5 centů za bušl. Pšenice uzavřela v pátek na stejné burze na hodnotě 651,25 centů za bušl.

 

Cukr

Mohutně v předchozím týdnu posílily futures kontrakty na cukr. Nejsilnější růst následoval po zveřejnění zprávy společností UNICA, což je brazilská asociace pěstitelů třtiny. Dle ní by v aktuální sezoně mohla produkce cukru v Brazílii klesnout až o 1 milion tun, a to ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Dle společnosti C. Czarnikow Sugar Futures Ltd. pak bude v sezóně 2011/12 zpracováno o 40 milionů tun cukrové třtiny méně než se očekávalo a zároveň o 22 milionů tun méně než loni. Celková produkce se má pohybovat na úrovni 535 milonů tun. Aktuální říjnový kontrakt cukru v pátek na ICE Futures U.S. zakončil na ceně 29,36 centů za libru. O 16 centů níže než ve čtvrtek.

 

Měď

Tento průmyslový kov vyšplhal v předchozím týdnu až k tříměsíčním maximům v důsledku stávky horníků v Indonésii. Stávka v druhém největším dole světa, Grasberg, patřícímu společnosti Freeport McMoran, ovlivní negativně dodávky mědi na světový trh. Pro měd nepříznivě vyzněly také informace z Chile. Zde v jinak velmi suché oblasti v poušti Atacama se nachází několik významných dolů. Dodávky z nich jsou však v ohrožení kvůli, v těchto místech nečekaným, problémům se sněhem. Dešťové přeháňky se pak očekávají v jiné chilské oblasti, Antofagasta, kde provozuje největší důl na světě společnost BHP Billiton. Zářijová měď tak v pátek na CME uzavřela na 441,20 centech za libru.

 

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

 

 

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE