Výhled zemního plynu pro nejbližší týdny

18.07.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Cena zemního plynu ve druhém čtvrtletí v podstatě stagnovala. Na konci března se komodita obchodovala za 4,39 dolaru za MMBtu. Ke konci druhého …

Cena zemního plynu ve druhém čtvrtletí v podstatě stagnovala. Na konci března se komodita obchodovala za 4,39 dolaru za MMBtu. Ke konci druhého čtvrtletí se pohybovala na úrovni 4,26 dolaru. Pohled na graf upravený o efekt rolování odhalí, že se zemní plyn i nadále pohybuje v širokém obchodním pásmu.

Obr: Cena zemního plynu v USD/MMBtu (Zdroj: Bloomberg)

Komodita byla i v průběhu druhého čtvrtletí velmi rozkolísaná a vhodná spíše pro krátkodobé obchodování. Velmi důležitou úlohu hrály i nadále předpovědi počasí ve Spojených státech a samozřejmě tempo oživování největší světové ekonomiky. Investoři i nadále velmi pozorně sledovali stav zásob a množství aktivních vrtů.

Červnový výhled EIA počítá s růstem spotřeby zemního plynu v roce 2011 o 1,4% na 67,1 miliardy stop kubických denně (Bcf/d). Spotřeba v průmyslu by se měla zvýšit o 3,1% na 18,7 Bcf/d. Spotřeba v oblasti výroby elektřiny o 0,4% na 20,3 Bcf/d. V roce 2012 očekává EIA růst spotřeby na 67,2 Bcf/d. Poptávka by se měla i nadále zvyšovat v oblasti průmyslu (+1,6%) a výroby el. energie (+2,1%).

V případě produkce očekává EIA v roce 2011 nárůst 4,5% na 64,6 Bcf/d. Odhad v předešlém měsíci počítal s růstem o 2,3% na 63,2 Bcf/d. Produkce se zvyšuje i přes pokles aktivních vrtů, kterého jsme v posledních měsících svědky. Množství aktivních vrtů monitorovaných společností Baker Hughes pokleslo oproti srpnu 2010 o 12% na současných 873. Zvyšující se produkce plynu v USA snižuje závislost na dováženém zkapalněném plynu (LNG). EIA očekává, že importy LNG do USA poklesnou z průměrných 1,2 Bcf/d v roce 2010 na 1,0 Bcf/d v roce 2011. V roce 2012 by se měly pohybovat na úrovni 0,95 Bcf/d. Importy plynu (bez LNG) by měly v roce 2011 poklesnout o 4,2% na 8,7 Bcf/d a o 3,7% na 8,4 Bcf/d v roce následujícím. Celková nabídka by se v roce 2011 měla pohybovat na úrovni 67,38 Bcf/d. Celková poptávka pak na úrovni 67,06 Bcf/d.

Obr: Počet aktivních vrtů v USA (Zdroj: Baker Hughes)
 

Na obrázku je zachyceno množství aktivních vrtů ve Spojených státech. Je zřejmé, že v posledních měsících jsme svědky sestupného trendu. Jednou z příčin jsou nízké ceny komodity.

Zásoby plynu v USA se k 17. červnu pohybovaly na úrovni 2,354 bilionu stop kubických, což je o 270 Bcf méně oproti stejnému období předchozího roku. EIA nicméně počítá v průběhu roku s robustními zásobami, především díky vyšší produkci.

Obr: Zásoby plynu v USA v miliardách kubických stop (Zdroj: Bloomberg)
 

EIA očekává, že se průměrná spotová cena zemního plynu ve Spojených státech bude v roce 2011 pohybovat na úrovni 4,25 USD za MMBtu, což je o 13 centů méně než v roce 2010. V roce 2012 by se cena měla pohybovat na úrovni 4,58 USD za MMBtu. Výhled pro následující týdny zůstává (jako v minulém čtvrtletí) neutrální. Situace na trhu s plynem se postupně stabilizuje. Počet aktivních vrtů klesá a poptávka se velmi pozvolna zvyšuje. V následujících měsících bude stěžejním faktorem počasí a hurikánová sezóna, která by mohla ovlivnit produkci v Mexickém zálivu. Z pohledu technické analýzy se zdá, že plyn začíná tvořit dlouhodobé dno. Již v minulosti jsme upozorňovali, že se komodita může delší dobu pohybovat do strany. Na tomto tvrzení se prozatím nic nemění. Pro případný vstup do střednědobých long pozic je nutné potvrzení ze strany technické analýzy (proražení horní hranice obchodního pásma). Plyn je i nadále vhodnější spíše pro krátkodobé obchodování.

Tento text čerpá z publikace Colosseum Outlook - unikátního přehledu dění na nejdůležitějších komoditních a finančních trzích, a to včetně očekávaného vývoje. Colosseum Outlook je volně ke stažení.

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE