Shrnutí týdne – Finanční trhy čekaly na výsledky jednání eurozóny

22.07.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hlavní událostí uplynulých dnů se na finančních trzích stalo jednání eurozóny o situaci Řecka. Akciové trhy zamířily vzhůru, dluhopisy naopak …

Hlavní událostí uplynulých dnů se na finančních trzích stalo jednání eurozóny o situaci Řecka. Akciové trhy zamířily vzhůru, dluhopisy naopak poklesly. Na měnových trzích se dařilo především komoditním měnám, růstu se ovšem dočkalo i euro. Na komoditních trzích byl vývoj smíšený. Největší pohyby jsme zaznamenali na trhu s kávou, která ztratila půdu pod nohama. Vzhůru zamířilo naopak paládium nebo cukr.

Investoři vstoupili do nového týdne v poměrně pozitivní náladě. Stále jsme však byli svědky nervozity, kterou již několik týdnů vyvolává dluhová krize v Evropě. Finanční trhy s napětím čekaly na čtvrteční zasedání eurozóny, na kterém se jednalo o dalším osudu předluženého Řecka, které balancuje na hraně státního bankrotu. Výsledek byl pro zemi příznivý. Jihoevropský stát dostane na záchranu dalších 109 miliard od MMF a eurozóny. Na pomoci by se měl podílet i soukromý sektor, který se zapojí do roku 2014 zhruba 37 miliardami eur. Soukromý sektor by měl v rámci nové pomoci Řecku během příštích 30 let poskytnout celkem 135 miliard eur. Řekové získají i nižší úroky pro půjčky, které se budou pohybovat mezi 3,5 až čtyřmi procenty. Po jednání jsme se opět dočkali silných slov ze strany politiků. Trhy reagovaly na zprávu pozitivně a zamířily vzhůru. Optimismus mezi investory tlumily zprávy z Číny. Společnosti HSBC Holding a Markit Economics vydaly předběžný odhad čínského indexu nákupních manažerů za červenec. Výsledkem je pokles na 48,9 bodu, což je nejhorší výsledek od března 2009. Hodnoty pod 50 signalizují snižování průmyslové aktivity.

Americké akciové indexy pozitivně ovlivnily spekulace o blížící se záchraně Řecka a zároveň zveřejněné hospodářské výsledky firem. Z 98 společností z indexu S&P 500, které doposud reportovaly zisky na akcii, překonalo očekávání analytiků 85 procent z nich. Růst akcií nezastavila ani zpráva o vyšším počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (+10 000 na 418 000). Pozitivně překvapily hospodářskými výsledky především firmy Morgan Stanley, Coca-Cola, IBM nebo Apple.

Americké i evropské bondy reagovaly na optimismus tradičně poklesem, který byl významnější v případě dluhopisů starého kontinentu. Euro-Bobly, Euro-Schatzy i Euro-Bundy prorazily supporty. Dluhopisové trhy kromě dluhové krize v Evropě s napětím sledovaly i dění ve Spojených státech, kde se jednalo o dluhových limitech. Na měnových trzích přál převládající optimismus mezi investory primárně komoditním měnám. Vzhůru zamířil australský dolar. Kanadský bratříček dokonce prorazil důležitou rezistenci na úrovni maxima z přelomu dubna a května. Dohoda o záchraně Řecka pomohla i euru. Nedařilo se naopak švýcarskému franku, který stagnoval. Nejhůře si vedl dolar index.

Na komoditních trzích stál za pozornost především trh s kávou. Káva typu Robusta i Arabica se dostala pod silný prodejní tlak. Došlo k proražení několika zásadních hranic podpory a cena pokračuje v poklesu. Nejhůře si vedla káva Robusta, která v průběhu prvních čtyřech dnů ztratila 12 procent. Důvodem jsou příznivé pěstitelské podmínky v klíčových pěstitelských regionech. To mělo příznivý vliv na kvalitu kávových bobů. Pozitivní zprávy přišly i z Ugandy, která je druhým největším pěstitelem kávy v Africe. Zároveň je země největším pěstitelem kávy typu Robusta na kontinentu. Uganda Coffee Development Authority se domnívá, že by exporty kávy ze země mohly v tomto měsíci vzrůst až o 20%. Příčinou je vyšší výnosnost v jižních a jihozápadních regionech. Dodávky by mohly vzrůst na 320 000 pytlů (60 kg). F.O. Licht naproti tomu přišla se zprávou, že vývozci ve Vietnamu, který je největším producentem kávy typu Robusta na světě, zadržují dodávky 670 000 pytlů kávy. V růstu pokračoval i cukr. Poradenská firmy Canaplan odhaduje, že by produkce cukrové třtiny mohla být v brazilském hlavním pěstitelském regionu 520 milionů tun. Unica ve svém odhadu z 13. července počítá s 533,5 miliony tun. Na trhu s mědí přišla nepříznivá zpráva z Chile, kde jsme se stali svědky 24 hodinové stávky v největším dole na těžbu kovu na světě (Escondida). Výsledkem protestu bude výpadek produkce ve výši 3000 tun. Zajímavou zprávu zveřejnily v průběhu týdne úřady v Číně. Importy stříbra do země poklesly v červnu meziročně o 35% na 277,8 tun. Dovozy platiny poklesly o 9,3% na 4,7 tuny. Importy paládia se pohybovaly na úrovni 2,6 tuny.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE