Organizace Gallup, která patří k respektovaným jménům v oblasti konzultačních služeb a statistických průzkumů, provedla průzkum mezi běžnými Američany. Dotazovala se na největší finanční problém, kterému jejich rodina v současnosti čelí. Z výsledků je zřejmé, že odpovědi kopírují problémy, s nimiž se Spojené státy aktuálně potýkají.
Průzkum byl prováděn na náhodném vzorku 1 016 telefonicky oslovených dospělých Američanů. Jako největší finanční problém, kterému aktuálně jejich rodina čelí, uvedlo 17% oslovených nedostatek peněz. Na druhé místo se propracovaly s 12% náklady na zdravotní péči, dále pak příliš velké zadlužení (resp. nedostatek prostředků na splácení dluhů; 11%), inflace a nezaměstnanost (9%) a vysoké náklady na energie (7%). Průzkum přináší poměrně zajímavé zjištění. Problém v podobě vysoké nezaměstnanosti se nachází až na 4. místě, což je poměrně překvapivé.
Tabulka 1: Jaký je největší finanční problém, kterému vaše rodina v současnosti čelí? (Zdroj: Gallup.com)
Z tabulky je zřejmé, že největší problémy jednotlivců v podstatě kopírují potíže celých Spojených států. Největší ekonomika světa trpí vysokými výdaji. Příjmy nejsou schopné tyto výdaje pokrývat a země se stále více zadlužuje. Velkým problémem i nadále zůstává zdravotní reforma. USA se potýkají s dramaticky zvyšujícím se zadlužením, přičemž absolutní výše dluhu k HDP se začne dříve či později negativně odrážet na hospodářském růstu země. Čtvrtým nejčastěji uváděným bodem v případě jednotlivců je zvyšující se inflace a nezaměstnanost. Nezaměstnanost je v USA na několikaletých maximech. Inflace se zvyšuje, což pociťují především běžní Američané, i když je šéf centrální banky přesvědčuje o opaku a nepovažuje růst cen za problém. Na pátém místě je zvyšující se cena energií, přičemž k růstu v nemalé míře přispěl svým programem kvantitativního uvolňování 2.0 samotný Fed.
Následující grafy se zaměřují na jednotlivé problémy uvedené v průzkumu.
V tabulce 2 je znázorněno rozdělení bohatství v USA. Je zřejmé, že horních 20% Američanů neustále bohatne a mají čím dál větší podíl na celkovém koláči. Horní pětina občanů USA vlastní 85% veškerého čistého jmění. Naopak podíl spodních 80% se zmenšuje. Podobný výsledek je zřejmý i z tabulky 3. V roce 1982 obdrželo 1% nejbohatších Američanů 12,8% z celkových příjmů. V roce 2006 to již bylo 21,3%. V případě spodních 80% je situace zcela opačná. Pro zajímavost je pak uveden i graf platů ředitelů v USA k průměrných platům zaměstnanců. Poměr vzrostl z 42:1 v roce 1960 na 344:1 v roce 2007. Obrázek 2 ukazuje, jak jsou Američané stále více závislí na státních transferech. Z výše uvedených statistik je patrné, že se sociální nůžky v USA stále více rozevírají, což má dopady i na běžné obyvatele největší světové ekonomiky. Řada z nich se potýká s vážnými finančními problémy, což se negativně projevuje i na úrovni spotřeby, která je pro HDP země zcela zásadní.
Tabulka 2: Celkové čisté jmění v USA v letech 1983-2007 (Zdroj: Recent Trends in Household Wealth in the United States: Rising Debt and the Middle-Class Squeeze—an Update to 2007)
Tabulka 3: Rozdělení příjmů v USA v letech 1982-2006 (Zdroj: Recent Trends in Household Wealth in the United States: Rising Debt and the Middle-Class Squeeze—an Update to 2007)
Obrázek 1: Platy ředitelů společností v USA jako násobek průměrného platu zaměstnanců; 1960-2007 (Zdroj: Executive Excess 2008, the 15th Annual CEO Compensation Survey from the Institute for Policy Studies and United for a Fair Economy.)
Obrázek 2: Státní transfery jako % disponibilního příjmu domácností v USA (Zdroj: Erste Group Research)
V případě problému číslo 2 je uveden graf srovnání nákladů na zdravotní péči jako poměr k HDP.
Obrázek 3: Výdaje na zdravotní péči jako poměr k HDP v roce 2009 (Zdroj: OECD)
Na dalším grafu je znázorněn státní dluh USA a dluh domácností.
Obrázek 4: Státní dluh USA a dluh domácností v mld. USD (Zdroj: Bloomberg)
Na posledním grafu je znázorněna inflace a nezaměstnanost v USA.
Obrázek 5: Inflace a nezaměstnanost v USA (Zdroj: FED)
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.