Shrnutí týdne – panické výprodeje na trzích

05.08.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V průběhu uplynulých dnů jsme se na finančních trzích stali svědky panických výprodejů, které připomenuly investorům období po krachu Lehman …

V průběhu uplynulých dnů jsme se na finančních trzích stali svědky panických výprodejů, které připomenuly investorům období po krachu Lehman Brothers v roce 2008. Obzvláště dramatická byla situace ve čtvrtek, kdy prudce propadly akciové a komoditní trhy. Pod prodejním tlakem byl obzvláště sektor energií. Silný naopak zůstává sektor obilovin a olejnin. Na měnových trzích prudce poklesly komoditní měny a japonský jen. Dařilo se naopak švýcarskému franku, dolaru a dluhopisům.

Investoři se na finančních trzích v uplynulých dnech začali hromadně zbavovat rizikových aktiv a zvolili přesun do defenzivy. Pondělní dopoledne se ještě neslo v pozitivním duchu, když bylo dosaženo shody ohledně dluhového stropu v USA. Zdálo se, že trhy zamíří vzhůru. Odpoledne ovšem přišly negativní makroekonomické statistiky a medvědi převzali otěže. Masivní výprodeje nastaly především ve čtvrtek. Akciové indexy propadly o několik procent a k jihu zamířily i komodity. Příčinou jsou zprávy o zpomalování globálního ekonomického růstu, obavy z recese ve Spojených státech a stále nepříznivá situace v předlužené Evropě. Většina makroekonomických statistik nenaplnila očekávání analytiků. Hned na počátku týdne přišlo velké zklamání v podobě indexu aktivity v průmyslu ve Spojených státech, který propadl z 55,3 na 50,9 bodu (oček. 54,3). Údaje pod 50 signalizují recesi. Hůře dopadly i statistiky o spotřebitelských výdajích, o průmyslových objednávkách a o aktivitě mimo průmysl. Jediným významným pozitivním překvapením tak byly páteční statistiky o zaměstnanosti v USA, které překonaly očekávání analytiků. Index VIX vystřelil z hodnot kolem 24 bodů na 32 bodů a ukazuje výrazný růst nervozity na trzích. Za pozornost investorů bezesporu stálo i prohlášení prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta, který přislíbil bankám v eurozóně další neomezený přísun likvidity pro následujících 6 měsíců. To naznačuje, že ECB registruje napětí ve finančním sektoru v Evropě. Potvrzuje to i akciový index bank v regionu, který prorazil velmi silný support a propadl na několikaměsíční minimum. V případě tří nejvýznamnějších amerických akciových indexů (DJIA, S&P 500, Nasdaq) jsme byli svědky největšího propadu v případě S&P 500 a Nasdaqu. Technologický index je nicméně z pohledu technické analýzy stále nejsilnější (ze tří uvedených). Index S&P 500 naopak prorazil všechny významné supporty.

Nervozita a panika na finančních trzích tradičně přála dluhopisům. Na nová několikaměsíční maxima se vyšplhaly evropské i americké bondy. Podporou jsou především makroekonomické události uvedené výše. V průběhu týdne jsme byli svědky několika zasedání centrálních bank. ECB, BOE a australská centrální banka ponechaly úrokové sazby beze změny. Překvapení ovšem přišlo ze Švýcarska a Japonska. Švýcarská centrální banka snížila úrokové sazby. Na trzích se navíc spekuluje o možném zásahu banky proti posilující domácí měně. Japonsko však již neváhalo a intervenovalo na měnových trzích. Jen díky tomu prudce oslabil. BOJ navýší svůj program odkupu aktiv z 10 na 15 bilionů jenů. V rámci programu nakupuje centrální banka státní bondy, korporátní dluhopisy a REITs. Dále hodlá navýšit částku v programu na podporu poskytování úvěrů v případě bank o 5 bilionů jenů. Z nervozity na trzích těžil švýcarský frank a americký dolar. Naopak pod silný prodejní tlak se dostaly komoditní měny (australský a kanadský dolar). Oslabovalo i euro.

Výprodeje zasáhly i komoditní trhy. Nejpostiženějším sektorem byly energie. Investoři se obávají zpomalení globálního hospodářského růstu a návratu recese do Spojených států. To by byla pro stranu poptávky velmi nepříznivá zpráva. USA jsou největším spotřebitelem ropy na světě. Zásoby ropy a ropných produktů v zemi pokračují v růstu. Ropa WTI prolomila silnou hranici podpory na úrovni kolem 90 dolarů za barel. Evropská ropa Brent zůstává silnější a stále se nachází v širokém obchodním pásmu. Silný support se nachází na úrovni kolem 104 dolarů. Pod prodejním tlakem byl i zemní plyn, který prorazil psychologický support na úrovni 4 dolarů. I v jeho případě byly příčinou poklesu obavy z návratu recese do USA, což by se negativně projevilo i na spotřebě plynu. Růst zásob mírně překonal očekávání analytiků. Ve fázích nervozity a paniky se tradičně nedaří cyklickým komoditám, jejichž spotřeba je závislá na stavu ekonomiky. Ani tentokrát tomu nebylo jinak a pod prodejní tlak se dostalo například paládium nebo měď. Stávkující dělníci v největším dole na těžbu rudého kovu na světě (Escondida) jsou blízko dohody, díky čemuž by mohlo dojít opět k obnovení produkce. Komoditu sráží i obavy z výrazného zpomalení růstu americké ekonomiky. USA jsou druhým největším spotřebitelem kovu na světě. Překvapivě silný byl naopak sektor zemědělských komodit, kterému se výprodeje v podstatě vyhnuly. Cena kukuřice dokonce v uplynulých dnech vzrostla. Kakao táhly k jihu zprávy o vyšší produkci v Pobřeží slonoviny. Pokles zažil pomerančový koncentrát. Příčinou jsou zprávy o tropické bouři Emily, která by se měla vyhnout Floridě. V nejbližší době tak nehrozí poškození úrody. V posledních dnech jsme svědky poklesu i na trhu s cukrem. Příčinou jsou vyšší exporty z Brazílie, což vyvolává spekulace o dostatečné nabídce. Výraznějšímu propadu se naopak vyhnula rýže. Standard Chartered upozornila, že by růst ceny mohl pokračovat. Příčinou má být nižší osetá plocha v USA, které jsou třetím největším exportérem komodity na světě.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE