Panické výprodeje na světových trzích

06.08.2011 | , RM-Systém
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Do nového týdne vstupovala většina investorů s nadějí, že v USA dojde ke shodě ve dvou odlišných myšlenkových proudech, představovaných republikány a demokraty, ohledně navýšení dluhového stropu. Ačkoli se tak stalo a investoři si mohli v této věci odškrtnout poznámkový blok, uklidnění situace nenastalo. První rána přišla již s pondělním vyhlášením výrobního indexu ISM, který svou hodnotou výrazně zaostal za odhadem trhu a navíc naznačil, že by se americká ekonomika mohla vrátit k recesi. Mírné ochlazení ukazuje také německá průmyslová produkce. Výstražný signál se objevil také na dluhových trzích, kde se čekalo zejména na to, s jakým úrokem budou ochotni investoři dále půjčovat Itálii a Španělsku. Riziková prémie opět vzrostla a signál k dalším prodejům byl spuštěn. Největších výprodejů jsme byli svědky ve čtvrtek, kdy americké indexy ztrácely okolo 4,5 %. Strach ze slabého ekonomického oživení, nedůvěra ve finanční trhy, obavy o bankrot evropských zemí a zřejmě i nastavené stop loss pokyny, byly základem až panických výprodejů. Že ekonomika produkuje i dobrá čísla prozatím trhy nevidí, ale to je v obdobích ovládaných strachem běžné. Důkazem budiž páteční data ohledně americké nezaměstnanosti, která ukázala mírné zlepšení.

 

Medvědi ovládající trhy nejsou záležitostí pouze zahraničních trhů, ale v polovině prázdnin se přestěhovali také na tuzemské burzy. V minulém týdnu dosáhlo jejich řádění vrcholu i na burze RM-SYSTÉM. Nové zprávy a panika na zahraničních trzích tentokrát přitáhla široké obecenstvo, které netrpělivě mačkalo tlačítko „sell" a zbavovalo se všeho, co se zrovna nacházelo v portfoliu. Největší smršť příkazů zasáhla těžaře uhlí New World Resources, jehož akcie byly obchodovány v objemu převyšujícím 63 milionů Kč. Celkově v tomto týdnu proběhly obchody za 273,19 milionů Kč. Denní průměr tak dosáhl úctyhodných 54,64 milionů Kč a stal se z hlediska zobchodovaného objemu druhým nejlepším v tomto roce. Z hlediska zhodnocení se již o úspěšný týden nekoná. Index RM ztratil během jediného týdne otřesných 6,90 % a dostal se na úrovně loňských minimálních hodnot. Nejvíce se poklesy dotkly mediální skupiny Central European Media Enterprises, jejíž pozitivní výsledky z minulého týdne hodili investoři za hlavu. Titul ztratil během týdne téměř pětinu své hodnoty, aniž by se cokoli změnilo v hospodaření společnosti. O mnoho lépe na tom ovšem nebyly ani ostatní společnosti. Pokles postihl 21 firem ze segmentu EasyClick, světlými výjimkami byly pouze společnosti Tatra, Philip Morris a Vet Assets. U 9 firem museli investoři dokonce protrpět poklesy převyšující 10 % za týden. Abych nezůstal dlužen ještě statistických údajů, pak index RM uzavřel na 2 265,97 bodech, když v pondělí otevíral na 2 433,25 bodech.

TATRA, a.s. podepsala nové smlouvy se společností DAF a propadům se vyhnula
Naděje opět svítá nad Kopřivnicí, kde by se snad brzy mohl vyprázdnit pracovní úřad. Historicky největší a nejvýznamnější zaměstnavatel tohoto regionu, kopřivnická TATRA, se totiž dohodl na další spolupráci se společností DAF Trucks, která je dceřinou společností americké obchodní společnosti PACCAR Incorporated. Výsledkem této spolupráce má být nová vlajková loď místního závodu, tahač, který bude kombinovat univerzální podvozek TATRA, technologicky propracovaný 12,9 litrový motor PACCAR a nejmodernější kabiny DAF. Předseda představenstva společnosti TATRA, a.s., Ronald Adams, o tomto spojení hovoří v superlativech: „Začali jsme s cílem zkonstruovat nové vozidlo TATRA, které by bylo kombinací nejnovějších inovací unikátního podvozku TATRA, nejmodernějších kabin DAF a motorů PACCAR. Tento projekt však vyústil v mnohem rozsáhlejší spolupráci, která dokonale přispívá k rozvoji globální strategie společnosti TATRA a pro dealery společnosti DAF současně představuje významné doplnění výrobkového portfolia". Společnost DAF Trucks na základě této dohody získá 19 % akcií TATRY. Akcie na toto spojení zareagovaly růstem na 140 Kč, což znamenalo zhodnocení 6,4 % a katapultovalo titul do nejúspěšnější trojice tohoto týdne.

Komerční bance v prvním pololetí klesl zisk o 15,5 %
Pozornost k závěrům svého hospodaření si vysloužila Komerční banka, která zveřejnila ve středu pololetní výsledky. Investory na první pohled zaujaly a zároveň zklamaly zprávy o čistém zisku společnosti, který v prvním pololetí roku zaostal za stejným obdobím roku 2010 přibližně o 15,5 % a v absolutním vyjádření dosáhl 5,48 miliardy Kč. Pokles zisku byl způsoben zejména vyšší tvorbou nákladů na riziko z důvodu expozice vůči Řecku a růstem provozních nákladů, zejména v oblasti personálních nákladů. Mírný růst zaznamenaly provozní výnosy, které však provozní náklady převyšovaly a výsledkem byl hrubý zisk ve výši 9,57 miliardy Kč, což je oproti loňskému roku méně o 3,3 %. Komerční banka nadále zůstává silná v oblasti kapitálové přiměřenosti, která dosahuje 16,1 % a s přehledem splňuje kritéria směrnice Basel II. S poklesem zisku došlo ke snížení ukazatele rentability vlastního kapitálu (ROE) na 14,9 % z 18,8 %. Postupné oživování tuzemské ekonomiky se projevuje ve zvyšující poptávce po úvěrech ze strany firem a domácností. Hypotéky poskytnuté občanům se meziročně zvýšily o 11 %, když dosáhly 115,7 miliardy Kč. Úvěry malým podnikům se navýšily o 8,2 % na 26,6 miliardy Kč. Trh se však v tomto týdnu nemazlil ani s tímto titulem a tak akcie Komerční banky odepsaly 4,69 % a týden zakončily na ceně 3 593 Kč.

Martin Hloušek

 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE