Důležité události minulého týdne:
Spojené státy poprvé v historii přišly o svůj špičkový dlouhodobý úvěrový rating AAA. Agentura Standard & Poor's jim ho snížila o stupeň na AA+. S&P navíc ponechala výhled na "negativní", což znamená, že rating může znovu klesnout. Americkou vládu snížení ratingu samozřejmě velmi pobouřilo a mluvčí ministerstva financí agenturu obvinil, že svůj verdikt vynesla na základě špatných výpočtů. Zahrnula do nich prý o dva biliony vyšší americký dluh, než činí skutečnost. Zbývající dvě významné ratingové agentury Moody's a Fitch ponechaly USA nejvyšší rating AAA. Reagovali tak na schválení legislativy zvyšující strop amerického státního dluhu.
Již před několika týdny jsme upozorňovali na rizika intervence a minulý týden se to stalo skutečností. Japonsko letos podruhé intervenovalo proti silnému jenu (JPY). Měnový pár USD/JPY v reakci na intervenci posílil o 3%.
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na svém zasedání zachovala hlavní úrokovou sazbu dle očekávání beze změny na úrovni 1,50%.
Tvorba pracovních míst mimo zemědělství (NFP report) v USA předčila očekávání. Zaměstnanost se v červenci zvýšila o 117 tisíc na 131,19 milionů. Počet Američanů bez práce se tak v červenci snížil o 156 tisíc na 13,93 milionů a míra nezaměstnanosti poklesla o 0,1% na 9,1%.
Podle Evropské komise by se na příští části finanční pomoci pro Řecko měly podílet všechny země eurozóny. Tedy i Itálie či Španělsko, nad nimiž se nyní také vznáší hrozba dluhové krize. Vyplývá to z prohlášení Evropské komise.
Portugalský parlament podle očekávání schválil přepracovaný rozpočet na letošní rok, který bere v úvahu mezinárodní finanční pomoc. Vláda ale předpokládá, že rozpočet ještě bude muset změnit a jeho aktualizovanou verzi předloží ke schválení zřejmě v polovině října, a to společně s návrhem rozpočtu na příští rok.
Ekonomický kalendář - Tento týden můžeme očekávat následující důležité reporty a makroekonomické ukazatele (udávané časy jsou středoevropského času (Praha) - SEČ):Pondělí 8.8.2011
- v 01:50 v Japonsku běžný účet
- v 01:50 v Japonsku bankovní úvěry
- v 03:30 v Austrálii inzeráty zaměstnání
- v 07:45 ve Švýcarsku míra nezaměstnanosti
- v 10:30 v eurozóně Sentix Index
Úterý 9.8.2011
- v 03:30 v Austrálii podnikatelská důvěra
- v 8:00 v Německu obchodní bilance
- v 10:30 v Británii obchodní bilance
- v 10:30 v Británii průmyslová produkce
- ve 14:30 v USA změna produktivity mimo zemědělství a změna jednotkových pracovních nákladů
- ve 20:15 v USA rozhodnutí o úrokové sazbě, kde se očekává ponechání na současné úrovni 0.25%
Středa 10.8.2011
- v 8:00 v Německu index CPI
- v 8:45 ve Francii průmyslová produkce
- v 11:30 v Británii inflační report a proslov guvernéra tamní centrální banky (Bank of England)
- ve 13:00 v USA počet žádostí o hypotéku
- v 16:00 v USA změna velkoobchodních zásob
- v 16:30 v USA týdenní změna zásob ropy
- ve 20:00 v USA federální rozpočet
Čtvrtek 11.8.2011
- v 03:30 v Austrálii míra nezaměstnanosti
- v 10:00 v eurozóně měsíční bulletin ECB
- ve 14:30 v Kanadě obchodní bilance
- ve 14:30 v USA obchodní bilance
- ve 14:30 v USA počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti
Pátek 12.8.2011
- v 06:30 v Japonsku průmyslová produkce
- v 07:30 ve Francii hrubý domácí produkt (HDP)
- v 11:00 v eurozóně průmyslová produkce
- ve 14:30 v USA maloobchodní tržby
- v 15:55 v USA index spotřebitelské důvěry podle Univerzity v Michiganu
- v 16:00 v USA změna obchodních zásob
EUR/USD komentář a týdenní výhled
Minulý týden byl na finančních trzích doslova turbulentní. Začalo to špatnými makro daty z USA, zásahem Švýcarské centrální banky kvůli snaze o oslabení CHF a následné měnové intervenci Japonské centrální banky s cílem oslabit JPY. Poté přišlo na řadu jednání o úrokové sazbě v eurozóně, tisková konference ECB a prohlubující se dluhové problémy v Itálii a Španělsku. Do toho se světové finanční a akciové trhy propadly místy i o více než o 4 procenta právě kvůli obavám z šířící se dluhové krize v Evropě a kvůli problémům USA. Ty na konci týdne přišly o svůj nejvyšší rating AAA, agentura Standard & Poor´s jim snížila v pátek po uzavření trhů na AA+.
O extrémně zvýšenou volatilitu na měnových trzích tedy v minulém týdnu nebyla nouze. O vážnosti krize eurozóny a USA svědčí i víkendové mimořádné telefonické konference finančních lídrů zemí G20. A dnes má přijít další jednání světových špiček, tentokrát se mají pokusit najít řešení představitelé skupiny nejvyspělejších zemí G7. Extrémně zvýšená volatilita tedy bude pokračovat i tento týden a proto doporučuji začínajícím obchodníkům zůstat mimo trh, dokud se situace na trzích neuklidní.
Situace a další vývoj na EUR/USD je tedy nyní neznámá a bude záležet na fundamentálních zprávách, jelikož EUR (eurozóna) i USD (USA) mají problémů více než dost. USA na jednu stranu v pátek překvapilo pozitivními daty (NFP report) ale na druhou stranu budou investoři reagovat na snížení ratingu Spojených států (ostatní 2 ratingové agentury ale nejvyšší rating potvrdily) a z eurozóny budou investoři vyhlížet rozhodnutí o tom, jestli ECB bude skupovat Italské a Španělské dluhopisy, aby se zabránilo šíření krize v eurozóně.
Dnes tedy bude velmi důležitá reakce trhů na snížení ratingu USA a záchranný plán ECB.
Důležité cenové hladiny pro EUR/USD jsou: 1.3740, 1.3837, 1.4050, 1.4300, 1.4530, 1.4690, 1.4940
Přeji úspěšné obchodování tento týden,
Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Autor působí ve forex společnosti fxstreet.cz