Týden na komoditních trzích

08.08.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Na úroveň desetiměsíčního minima oslabil v průběhu minulého týdne nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu na burze New York Mercantile...

Ropa
Na úroveň desetiměsíčního minima oslabil v průběhu minulého týdne nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu na burze New York Mercantile Exchange. Cena ropy se průběhu posledních pěti obchodních seancí propadla o téměř 9 dolarů na 86,88 USD za barel. Hlavním důvodem oslabování ceny černého zlata byly signály slabé americké ekonomiky. Například výdaje na osobní spotřebu ve Spojených státech zaznamenaly  v měsíci červnu vůbec první pokles po dvou letech. Objem továrních objednávek klesl oproti předešlému období v měsíci červnu v U.S. o 0,8 %. Pokles ceny ropy byl dále podpořen výsledkem pravidelné statistiky amerického ministerstva energetiky, podle které vzrostl objem komerčních zásob ropy v U.S. v předešlém týdnu o 955 tisíc barelů na celkový objem 355 miliónů barelů. Přímý zásah pak dostala americká ekonomika v posledním dnu minulého týdne, kdy Standard&Poor´s snížila kreditní rating Spojených států z nejvyšší známky AAA na AA+. Zmíněné pak ještě více prohloubilo obavy z dalšího vývoje amerického  a světového hospodářství. Poslední obchodní seanci minulého týdne pak černé zlato na burze Nymex uzavřelo na hodnotě 86,88 dolarů za barel.

Měď
Na úroveň šestitýdenního minima oslabila v průběhu minulého týdne také cena mědi na burze Comex division New York Mercantile Exchange. Zmíněnému pomohl mezi jinými pozitivní výhled na ukončení stávky v chilském dole Escondido, jež je největším dodavatelem mědi na světě, kde se zástupci odborů přiblížili dohodě o velikosti výplat důlních pracovníků. Poklesu ceny mědi dále nahrává všeobecná pesimistická nálada na komoditních trzích, zapříčiněná negativními ekonomickými údaji. Příkladem je americký sektor služeb, jež tvoří zhruba 90 % americké ekonomiky, který v průběhu měsíce července expandoval nejnižším tempem od února roku 2010, pokles nových továrních objednávek v U.S. a příliš optimisticky nevyhlíží na základně posledních ukazatelů ani vývoj sektoru služeb v Evropě, kde již dochází ke zpomalování růstu. Konec minulého týdne uzavřela měď na burze Comex na hodnotě 411,70 centů za váhovou libru, což je o 36,25 centů níže, než v týdnu předešlém.

Cukr
Pětitýdenního minima dosáhl v předešlém týdnu také říjnový futures kontrakt na surový cukr na burze ICE Futures U.S. Mezi hlavní příčiny je možné zařadit růst zásob cukru v Brazílii, větší produkci v Asii a dále vysokou úrodu řepky cukrovky v Rusku. Podle zprávy brazilského ministerstva obchodu se vývozy cukru z této země pohybují na úrovni osmiměsíčního maxima. Podle nezávislých odhadů by na druhou stranu Rusko, kvůli již zmíněné vysoké produkci řepky, mohlo v letošním roce importovat až o 50 % méně cukru, než v předešlém roce, což by se negativně odrazilo na poptávce po americké produkci. Od počátku roku klesla cena surového cukru na burze ICE Futures U.S. již o 12 %. Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřel cukr na burze ICE Futures U.S. na úrovni 27,54 centů za váhovou libru.

Colosseum a.s.

Autor článku

Robert Černík  

Články ze sekce: INVESTICE