Ropa
Futures kontrakty na energie byly v průběhu minulého týdne neúspěšné a zaznamenávaly jeden pád za druhým. Ropa nebyla žádnou vyjímkou. Její oslabení bylo způsobeno strachem z oslabení světové ekonomiky a případným nástupem další vlny recese. Potvrzením neblahých spekulací byly statistiky týkající se HDP v eurozóně a taktéž nepříznivá makrodata z USA. Následoval pád akcií mnohých, především bankovních titulů, jako Dexia, Societé Generale i např. amerických Citigroup, BAC a dalších. Cena ropy klesá, protože případné oslabení ekonomiky by automaticky znamenalo i nižší poptávku po ropě. Ropa se dokonce v závěru týdne dostala v intradenním obchodování i k úrovním 79 USD za barel. Říjnová ropa v pátek zakončila na úrovni 82,41 USD za barel. Tedy o 10 centů níže než ve čtvrtek.
Zlato
Zcela opačný vývoj než trh s ropou naopak zažívalo zlato. Dalo by se říci, že to byla vůbec nejsilněji rostoucí komodita v rámci předchozího týdne. Tento žlutý kov totiž naopak z nepříznivého ekonomického vývoje těží. Investoři bojící se znehodnocení důležitých měn a další recese se koupí zlata zajišťují proti nepříznivému vývoji. Zlato je tradičně oblíbená, relativně bezpečná investice v nejistých časech. Historického maxima 1881,40 USD za trojskou unci dosáhla cena zlata v intradenním obchodování v pátek. To ještě nikdy netušil, že dnes v 8:31 již zlato bude atakovat 1889 USD za unci. Ještě na konci července přitom zlato atakovalo pouze 1631 USD za unci. Zajímavou informací byla zpráva World Gold Council týkající se celosvětové poptávky po zlatě. Poptávka vyjádřená v tunách je dle ní v druhém čtvrtletí nižší o 17%. Spotřeba zlata ve výrobě šperků na druhou stranu vzrostla o 6,2%. Vzhledem k silnému růstu cen zlata a velké volatilitě tohoto trhu se burza CME v minulém týdnu rozhodla zvýšit marginy pro tento drahý kov, což je pro mnohé investory méně příjemná zpráva. Prosincové zlato na CME v pátek zakončilo na úrovni 1852,20 USD za trojskou unci.
Cukr
Z důvodu obav týkajících se úrody posiloval v uplynulém týdnu cukr. Dle odhadu společnosti UNICA bude produkce cukru v tomto roce v rámci Brazílie horší než se očekávalo. V brazilském centrálně jižním regionu se očekává až o 4,2% slabší produkce cukrové třtiny oproti červencovému odhadu ve výši 510,2 milionu tun. Za zmínku stojí, že Brazílie je největším producentem cukru na světě vůbec. Naopak Čína a Indonésie v současné době své zásoby cukru doplňují. Kombinace horší produkce a vyšší poptávky pak zákonitě tlačí na vzestup ceny. Za uplynulých 12 měsíců již cena cukru stoupla o celých 52%. Naopak pozitivní zprávou může být odhad naznačující, že vývoz cukru z Indie se v příštím roce může zvýšit o více než polovinu současného objemu. Říjnový cukr na ICE Futures U.S. v pátek uzavřel mohutným růstem na ceně 30,96 centů za váhovou libru.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.