Které země těží z vysokých cen ropy na světových trzích

31.08.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ropa je v tomto roce opět v centru zájmu investorů. Výpadky produkce na Blízkém východě podpořily její cenu a Brent se vyšplhal až k úrovni kolem …

Ropa je v tomto roce opět v centru zájmu investorů. Výpadky produkce na Blízkém východě podpořily její cenu a Brent se vyšplhal až k úrovni kolem 127 dolarů za barel. Následoval pokles, který byl způsoben obavami z výraznějšího zpomalení hospodářského růstu ve světě a dluhovou krizí v Evropě. Černé zlato (Brent) se nicméně i nadále obchoduje pouhých 13 dolarů pod svým letošním vrcholem, což je výrazně nad úrovní 80 dolarů, kterou považuje kartel OPEC za optimální. Kdo ze situace nejvíce těží? Odpověď poskytnou následující řádky.

První graf znázorňuje největší producenty ropy na světě. Statistiky společnosti BP uvádějí, že globální produkce ropy se v roce 2010 pohybovala na úrovni 82,1 milionu barelů denně. Z obrázku jedna je zřejmé, že světovou jedničkou v těžbě bylo Rusko (12,9% z globální produkce). V závěsu je Saudská Arábie s 12%. Třetí místo je možná pro mnohé překvapením. S 8,7% podílem se zde umístily Spojené státy. O čtvrtou a pátou příčku se dělí Irán a Čína.

Obrázek 1: Podíl jednotlivých zemí na globální produkci ropy (Zdroj: BP)

Graf níže zachycuje podíl jednotlivých regionů a zemí na celkových exportech ropy. Celkové vývozy se globálně v roce 2010 pohybovaly na úrovni 53,51 milionu barelů denně. Z obrázku je zřejmé, že největší podíl na exportech mají země z Blízkého východu (35,3%). Na druhém místě jsou země bývalého Sovětského svazu (16%).

Z obrázků 1 a 2 je zřejmé, že vysoké ceny ropy těší primárně země z Blízkého východu (především Saudskou Arábii) a bývalého Sovětského svazu (především Rusko), které ve velkém vyvážejí ropu do zahraničí. Spojené státy jsou sice třetím největším producentem, nicméně většinu ropy spotřebují. K tomu všemu musí navíc dovážet, protože jsou jednoznačně největším spotřebitelem černého zlata na světě. Velmi podobně je na tom i Čína.

Obrázek 2: Podíl na celkových exportech ropy ve světě (Zdroj: BP)

Na obrázku 3 jsou znázorněny země s největšími zásobami rezerv ropy na světě. Z případného růstu ceny černého zlata v budoucnu by tedy nejvíce těžila Saudská Arábie, Venezuela, Irán a Irák. Výše uvedené 4 země mají dohromady téměř 53% veškerých světových prokázaných rezerv ropy. Celkové množství zásob se odhaduje na 1383 miliard barelů. Při současné úrovni těžby by tato ropa vydržela přibližně 43 let.

Obrázek 3: Podíl jednotlivých zemí na celkových prokázaných rezervách ropy ve světě (Zdroj: BP)

Na obrázku 4 je pro zajímavost uveden podíl zemí na celkových prokázaných rezervách ropy ve světě v roce 1990.

Obrázek 4: Podíl jednotlivých zemí na celkových prokázaných rezervách ropy ve světě v roce 1990 (Zdroj: BP)


 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE