Na přelomu srpna a září bylo obchodování na finančních trzích o něco klidnější. Volatilita se snížila a investoři upřeli pozornost ke zveřejňovaným makroekonomickým statistikám, z nichž se snaží vyčíst, zda se světová ekonomika ponoří zpět do recese. Trh dluhopisů stagnoval, americké akciové indexy mírně posílily. Na komoditních trzích jsme byli svědky smíšeného vývoje bez dramatických cenových pohybů. Růstu se dočkala například ropa WTI, zemní plyn, dřevo, paládium nebo káva Arabica.
Americké akciové indexy v průběhu prvních čtyřech dnů týdne posílily. Investoři se na finančních trzích zaměřili primárně na makroekonomické statistiky, z nichž se snaží vyčíst, zda se největší ekonomika světa ponoří zpět do recese. Na počátku týdne příznivě překvapila data o spotřebitelských výdajích za červenec, které vzrostly o 0,8% (oček. +0,5%). Pozitivně dopadl i S&P Case-Shiller index, který vzbudil naději, že by mohlo dojít ke stabilizaci cen. Obrovským zklamáním byla ovšem spotřebitelská důvěra, která poklesla na 44,5 bodu (oček. 52,5 bodu). Lépe naopak dopadly objednávky statků dlouhodobé spotřeby (+2,4%, oček. +2,0%). Zásadní makroekonomickou statistikou týdne byla ovšem páteční data o nezaměstnanosti. Ve Spojených státech se mimo zemědělský sektor nevytvořila v srpnu žádná nová pracovní místa. Nezaměstnanost stagnovala na 9,1%. Statistika byla pro trhy zklamáním.
Uklidnění situace na finančních trzích se odrazilo na dluhopisech, které stagnovaly. Nervozita se dostavila až v pátek, kdy byla zveřejněna očekávaná statistika a nezaměstnanosti v USA. Mnozí investoři jsou nicméně přesvědčeni, že zde stále existuje reálná šance prudkého zpomalení globálního hospodářského růstu, případně stagnace, a proto stále drží pozice v bondech. Volatilita poklesla, přičemž index VIX propadl ze 35,59 bodu na 31,82 bodu. Stále je ovšem daleko od průměrných úrovní z prvních 7 měsíců roku (přibližně 19 bodů). Na měnových trzích se dařilo komoditním měnám, švýcarskému franku a americkému dolaru. Naopak pod prodejním tlakem byla britská libra a euro. Jednotnou evropskou měnu sráží spekulace o úrokových sazbách, jejichž růst by se mohl v následujících týdnech zastavit. Prezident ECB Jean-Claude Trichet v průběhu týdne prohlásil, že banka přehodnocuje v souvislosti s pomalejším hospodářským růstem inflační rizika. Slabší ekonomický růst potvrdila i společnost Markit Economics. Její index nákupních manažerů poklesl v srpnu na 49 bodů (hodnoty pod 50 signalizují snižování průmyslové aktivity), což je nejnižší hodnota za poslední dva roky.
Na komoditních trzích jsme byli svědky smíšeného vývoje bez dramatických cenových pohybů. Optimističtější nálada na finančních trzích prospěla ropě (především WTI), která zamířila vzhůru a narazila na rezistenci. Obavy z návratu recese do Spojených států ustoupily do pozadí. Poptávka by tak nemusela výrazněji propadnout. Komoditu částečně podporuje i hurikánová sezóna. Pravidelná statistika o zásobách ropy ve Spojených státech za týden končící 19. srpnem příliš investory nepotěšila. Zásoby vzrostly o 5,3 milionu barelů na úroveň 357 milionů barelů. V případě benzínu jsme byli svědky poklesu zásob o 2,8 milionu barelů na 208,6 milionu. Zásoby destilátů vzrostly o 0,4 mil. na 156 milionů barelů. Rafinerie fungovaly na 89,2% své kapacity. V předešlém týdnu fungovaly na 90,3% své kapacity. Zásoby ropy v Cushingu poklesly z 33,7 mil. barelů na 33 milionů. V růstu pokračuje cena kávy typu Arabika. Příčinou jsou nižší zásoby. Zásoby monitorované burzou ICE Futures U.S. v srpnu klesly o 4,2% a v souhrnu celého uplynulého roku dokonce o 27%. Zároveň přicházejí zprávy z Vietnamu, kde dochází k prudkému poklesu vývozů. Globální spotřeba by měla v sezóně 2011-2012 převýšit produkci o 4,6%. Zemědělské plodiny i nadále ovlivňovaly obavy z nižší výnosnosti v USA, která je způsobena suchým počasím. Naopak v Rusku se očekává v následujícím měsíci příznivé počasí, které by mělo přát sklizni. A právě Rusko je v posledních dnech příčinou slabších výkonů pšenice. Spekuluje se, že exporty komodity z USA poklesnou, protože zájemci upřednostní nižší cenu a zvolí dodavatele z východní Evropy. Za pozornost stála i zpráva z trhu s cukrem. Cena cukru by mohla na počátku příštího roku poklesnout minimálně o 13 procent. Příčinou by měla být vyšší produkce v Evropě a Asii, která by měla vykompenzovat pokles v Brazílii. Se zprávou přišla společnost Kingsman. Firma se tak přidala k Rabobank International a Goldman Sachs Group, které také očekávají pokles cen. Druhá jmenovaná odhaduje, že by cena cukru mohla propadnout v průběhu 12 měsíců až k úrovni 20 centů za libru. Rabobank International očekává, že by vyšší produkce v Rusku, v EU, Thajsku a Indii mohla vést v sezóně 2011-2012 k přebytku na trhu ve výši 9,5 milionu tun. Přebytky budou pravděpodobně použity na doplnění nízkých zásob. Kingsman dále odhaduje, že by se produkce v Indii v roce začínajícím 1. října měla zvýšit o 7,4% na 26 milionů tun. Exporty by se měly pohybovat v rozmezí 3-4 milionů tun. Čína, největší spotřebitel po Indii, by měla v roce 2012 koupit až 2,5 milionu tun. Vzhůru míří i rýže, kterou v posledních dnech podpořily nákupy ze strany úřadů v Thajsku. Výkupní ceny jsou výrazně nad tržními, což by mohlo omezit množství rýže na export. Země je největším vývozcem komodity na světě.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.