Uplynulé dny se na finančních trzích nesly ve znamení mírné nervozity. Akciové indexy mírně vzrostly, evropské bondy posílily, americké stagnovaly. Událostí týdne byla intervence centrální banky ve Švýcarsku, která srazila měnu alpské země na kolena. Dolar zamířil opět vzhůru. Pod prodejním tlakem bylo naopak euro a britská libra. Na komoditních trzích stál za pozornost růst bavlny, pomerančového koncentrátu či pokles kakaa.
Finanční trhy byly i v průběhu tohoto týdne ovlivňovány primárně makroekonomickými událostmi. Investoři pozorně sledují situaci v předlužené Evropě, kde se v politických kruzích poprvé připustila možnost vystoupení Řecka z eurozóny. Pod drobnohledem byl i projev Bena Bernankeho. Zásadních oznámení jsme se od něj nicméně nedočkali. S očekáváním investoři sledovali i projev prezidenta největší ekonomiky světa. Barack Obama oznámil plán, který počítá s podporou ekonomiky ve výši 447 miliard dolarů. Hlava státu hodlá podpořit tamní trh práce vyššími výdaji do infrastruktury, daňovými úlevami, nižšími odvody firem za jejich zaměstnance nebo prodloužením podpory v nezaměstnanosti. Za pozornost stálo i rozhodování o sazbách v Evropě. ECB i BOE ponechaly sazby nezměněny. Další významná zpráva přišla z Německa. Ústavní soud v Karlsruhe rozhodl, že finanční pomoc pro zadlužené členské země eurozóny je slučitelná s německým právem, což částečně uklidnilo investory. OECD snížila odhad růstu americké a japonské ekonomiky. USA porostou ve třetím a čtvrtém čtvrtletí o 1,1% a 0,4% (v květnu očekávala růst o 2,9% a 3,0%). V Číně byly zveřejněny statistiky o inflaci. Meziroční růst v srpnu činil 6,2%. V předchozím měsíci se ceny zvýšily o 6,5%.
Americké akciové indexy byly v průběhu týdne ovlivňovány především makroekonomickými událostmi ve světě. Mezi investory byla patrná mírná nervozita, která se projevila i na obchodování. V případě dluhopisů byla situace smíšená. Americké bondy stagnovaly, evropské zamířily vzhůru. V centru pozornosti byly v průběhu týdne ovšem měnové trhy. Švýcarská centrální banka se rozhodla rázně zakročit proti posilující měně. Frank ztratil půdu pod nohama a prudce oslabil. SNB oznámila, že již nebude tolerovat kurz menší jak 1,20 franku za euro, přičemž je odhodlána tuto hranici ubránit měnovými intervencemi v neomezené míře. Jedná se o první podobný krok za 30 let. Pod prodejním tlakem bylo i euro a britská libra. Dolar index naopak pokračoval v růstu.
Na komoditních trzích zažily jedny z největších pohybů komodity, které jsou tradičně mimo centrum pozornosti investorů. Vzhůru zamířila bavlna, která prorazila důležitou rezistenci a pokračuje v růstu. Komoditu podpořily obavy z poklesu produkce v USA. Spojené státy, které jsou nejvýznamnějším světovým vývozcem této komodity, se potýkají s tropickými bouřemi, které zasáhly především jižní část země, kde způsobily prudké deště. Komoditu podpořily i zprávy o vydatných deštích v Pákistánu, který je čtvrtou nejvýznamnější pěstitelskou zemí. To zvýšilo nejistotu ohledně výše dodávek na trh. Podle pákistánských vládních představitelů zničily monzunové deště od začátku srpna přibližně 2,5 miliónů žoků úrody. Hurikánová sezóna ve Spojených státech podporuje v posledních dnech i cenu pomerančového koncentrátu. Na druhé straně pomyslného žebříčku stálo kakao, které v průběhu posledních několika dnů ztrácelo. Komoditě nepřály zprávy z Nigérie, která dodává na trhy větší množství kakaových bobů. Díky příznivějšímu počasí totiž začala sklizeň o měsíc dříve. Země je čtvrtým nejvýznamnějším pěstitelem na světě.
Na trhu s cukrem stála za povšimnutí zpráva společnosti Balrampur Chini Mills, která očekává, že se Indie, druhý největší producent cukru na světě, stane po 4 letech opět vývozcem komodity. Investoři na trhu s mědí se opět zaměřili na Peru i Indonésii, kde vzrůstá riziko stávek zaměstnanců těžebních společností a výpadků produkce. Na trhu s kávou stojí za pozornost očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg, kteří počítají v následujících měsících s poklesem ceny kávy. V prvním čtvrtletí by se měla cena snížit na 2,5 dolaru za libru, ve druhém kvartálu pak až na 2,2 dolaru za libru. Produkce v Brazílii, která je největším pěstitelem kávy Arabica na světě, by se v příštím roce měla pohybovat na úrovni až 3,78 milionu tun (63 milionu pytlů). Jednalo by se o růst o takřka 37%. Odhad zveřejnila společnost Marex Spectron Group. Americké úřady odhadují, že by se ve Střední Americe mělo sklidit nejvíce od sezóny 1999-2000. Ricardo Villanueva (prezident Guatemala National Coffee Association) doporučuje producentům, aby za současných cen prodávali. Očekává, že mohou vydržet maximálně do března až dubna. ABN Amro a VM Group odhadují, že by produkce v příští sezóně měla překonat poptávku o 690 000 pytlů (60 kg). Produkce v Kolumbii by se měla podle odhadů USDA pohybovat na úrovni 10,5 milionu pytlů. V případě Hondurasu by v příští sezóně mělo dojít k růstu produkce o 2,5% na 4,1 milionu pytlů.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.