V uplynulých dnech na finančních trzích převládl optimismus. Obavy z případného bankrotu Řecka a následné bankovní krize v Evropě ustoupily do pozadí. Investoři se opět zaměřili na rizikovější aktiva, z čehož těžily především akcie. Dluhopisy oslabily. Týden nebyl příliš příznivý pro komodity, především pak pro zemědělský sektor a drahé kovy. Na měnových trzích oslabil dolar index, euro zamířilo naopak vzhůru.
Na finančních trzích v průběhu uplynulých dnů zavládl optimismus. Obavy z bankrotu Řecka ustoupily do pozadí, když Francie a Německo podpořily setrvání jihoevropské země v eurozóně. Evropská centrální banka ve spolupráci s americkým Fedem, Bank of England, Bank of Japan a švýcarskou centrální bankou začala dodávat dolarovou likviditu bankovnímu sektoru na starém kontinentu, což částečně zmírnilo napětí a uklidnilo investory. Z hlediska makroekonomických statistik pozitivně překvapila průmyslová produkce v USA (+0,2%, oček.+0,1%). Zklamáním byla naopak data o maloobchodních tržbách (0,0%, oček. +0,2%), CPI (+0,4%, oček. +0,2%) a žádosti o podporu v nezaměstnanosti (428 tis., oček. 412 tis.). Americké akciové indexy zamířily prudce vzhůru, přičemž nejvíce se dařilo technologickému indexu Nasdaq.
Optimismus mezi investory nepřál tradičně dluhopisům. K jihu zamířily evropské i americké bondy. Za pozornost stála zpráva z Číny, která uvažuje o nákupu italských dluhopisů. Lepší nálada se odrazila i na dolar indexu, který poklesl. Naopak zprávy o zásahu centrálních bank a podpoře Řecka pomohly jednotné evropské měně, která zamířila vzhůru.
Komoditám se v uplynulých dnech příliš nedařilo. Pod prodejním tlakem byl především zemědělský sektor a drahé kovy. K výprodejům zemědělských komodit přispěla i zpráva WASDE. Pšenice se dostala pod prodejní tlak, když zpráva amerického ministerstva zemědělství počítá s růstem produkce v Kanadě, Rusku a Ukrajině a očekává zvýšení globálních zásob. Podle USDA dosáhnou globální zásoby pšenice v marketingovém roce končícím 31. května 194,59 miliónů metrických tun, což by znamenalo nárůst o 3 % oproti srpnovému odhadu. V bývalém bloku sovětských republik očekává USDA nárůst produkce oproti předešlému období až o 33 %. Dále pak díky zprávám o příznivějším počasí v USA. Pod prodejním tlakem byla i kukuřice. Důvodem se staly spekulace, podle nichž zpomalující globální ekonomika sníží poptávku po zrninách o olejninách ze Spojených států, jež jsou jejich největším exportérem na světě. Ve své zprávě z 11.9. snížilo americké ministerstvo zemědělství odhad spotřeby kukuřice v USA o 3 %, přičemž jako příčiny uvedlo očekávání nižšího exportu, slabší poptávku po krmných směsích a pokles produkce ethanolu. Na trhu s rýží stála za pozornost zpráva z Thajska, které je ochotné vzdát se postu největšího exportéra rýže na světě. Tamní úřady hodlají vykupovat produkci přímo od farmářů za vyšší než tržní ceny, což omezí vývozy ze země.
Pod prodejním tlakem se ocitla káva. Investoři se obávají vyšší nabídky na trhu. Zástupce International Coffee Organization navíc uvedl, že se zásoby kávy v zemích významných importérů v roce 2011 pravděpodobně zvýšily. Ne všechny zprávy byly ovšem pro kávu nepříznivé. Národní federace kolumbijských pěstitelů kávy uvedla, že vývozy komodity ze země poklesly v srpnu meziročně o 38% na 374 000 pytlů. Produkce se snížila o 24% na dvouleté minimum. Příčinou jsou prudké deště, které zničily úrodu a výrazně zpomalily její sběr. Federace nicméně očekává, že díky lepšímu počasí by se export kávy měl v září zvýšit. Kolumbie je druhým největším producentem Arabiky na světě.
V průběhu týdne se nedařilo drahým kovům. Sektoru nepřál optimismus na finančních trzích a příznivé zprávy z Evropy, které zmírnily obavy investorů z bankrotu Řecka. Zlato po vytvoření dvojitého vrcholu pokračovalo v poklesu. K jihu ovšem zamířilo i stříbro, platina nebo paládium. Barings Asset Management se nicméně domnívá, že cena zlata se vyšplhá k hodnotě 2000 dolarů za unci. Příčinou má být znehodnocování měn a stimulace ekonomik prostřednictvím tištění peněz. Společnost Newmont Mining Corp., největší producent zlata v USA, je přesvědčena, že cena žlutého kovu vzroste do roku 2013 na 2500 dolarů za unci.
Na trhu s energiemi stála za pozornost zpráva OPECu, který snížil odhad poptávky po ropě. Dále uvedl, že část produkce z Libye by měla být obnovena do šesti měsíců. Maximální produkce by pak mělo být dosaženo za 18 měsíců. Produkce kartelu navíc v uplynulých týdnech vzrostla, když se zvýšily dodávky ze strany Saudské Arábie a Nigérie. Ke snížení odhadu poptávky přistoupila i International Energy Agency.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.