Pšenice a kukuřice
Zrniny v předchozím týdnu výrazně oslabily. Ve čtvrtek pšenice oslabila dokonce na úrovně blízko jednoměsíčních minim. Velký vliv na klesající ceny pšenice i kukuřice měl pravidelný WASDE report U.S. Ministerstva Zemědělství. Výprodeje na pšenici začaly, protože dle výše zmíněného reportu je očekávána vyšší produkce ze strany Ukrajiny, Ruska a Kanady, čímž dojde ke zvýšení celosvětových zásob pšenice. Tyto zásoby mají být v marketingovém roce končícím 31. května ve výši 194,59 milionů tun. To je o 3% výše než se čekalo ještě v srpnu. V zemích bývalého Sovětského Svazu je očekáván růst produkce pšenice až o 33%. Poklesy na kukuřici pak byly spjaty s se spekulacemi týkajícími se zpomalující ekonomiky. Slabší výkony ekonomiky by totiž znamenaly zároveň i nižší odbyt kukuřice, která se využívá mimo jiné na produkci ethanolu. Prosincová pšenice v pátek na burze CBOT uzavřela na hodnotě 688,25 centů za bušl. Prosincová kukuřice tamtéž zakončila na 692 centů za bušl.
Káva Arabica
Mohutně spadla též cena futures kontraktů na kávu v New Yorku. Na trhu se spekulovalo o vyšších celosvětových zásobách této komodity. Dle International Coffee Organization jsou pravděpodobně vyšší především zásoby u významných světových dovozců. Méně příznivá byla informace ze strany Federace kolumbijských pěstitelů kávy. Dle této zprávy byly kolumbijské vývozy kávy v srpnu nižší o 38% ve srovnání s rokem předchozím. To by znameno o 374 000 pytlů méně. Zároveň i produkce ze strany Kolumbie byla v tomto roce nižší, a to o 24%. Přebytek dešťových srážek v důležitých pěstitelských oblastech země poškodil úrodu a zároveň zpomalil sběr té, která zůstala nepoškozena. Dle odhadů by se však již v září měla kolumbijská produkce kávy opět vzchopit. Prosincová Arabika na ICE Futures U.S uzavřela v pátek na 260,40 centech za váhovou libru. Tedy téměř stejně jako předchozí den.
Zlato
Zlato a další drahé kovy se staly obětí pozitivního sentimentu na finančních trzích. Optimistické zprávy z Evropy pomohly akciím a mnozí investoři uzavírali své pozice ve zlatě právě, aby nakoupili levně akcie oslabeného dlouhými výprodeji. Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že komerčním bankám v eurozóně půjčí U.S. dolary ve formě tříměsíčních úvěrů. Tento krok by měl mít za následek zvýšení likvidity těchto bank. Zajímavá však byla zpráva společnosti Barings Asset Management, podle níž se zlato postupně dostane až na 2000 USD za unci v důsledku znehodnocování měn daného tištěním peněz. Největší producent zlata v USA, společnost Newmont Mining Corporation, pak dokonce očekává růst zlata až na 2500 USD za unci do roku 2013. V pátek na CME však zatím zlato zakončilo na hodnotě mnohem skromnější, na 1814,70 USD za trojskou unci.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.