Výprodeje na komoditních trzích optikou týdenních grafů – 1.část

26.09.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Uplynulý týden byl pro komodity jedním z nejhorších období za poslední 4 měsíce. Obavy z dluhové krize v eurozóně, z návratu recese a z …

Uplynulý týden byl pro komodity jedním z nejhorších období za poslední 4 měsíce. Obavy z dluhové krize v eurozóně, z návratu recese a z výrazného zpomalení globálního hospodářského růstu vyvolaly enormní výprodeje. Pod prodejním tlakem byly především suroviny, jejichž spotřeba je spojena s vývojem světové ekonomiky. Volatilita na trzích se zvýšila. Nervozita investorů roste. Bezesporu proto nezaškodí podívat se na některé komodity z jiného úhlu pohledu, a to optikou týdenních grafů.

Případný návrat recese nebo výrazné zpomalení globální ekonomiky by se negativně odrazilo na spotřebě cyklických komodit. Nepřekvapí proto, že je to právě měď, kaučuk či ropa, které jsou v posledních dnech pod prodejním tlakem. Na grafu níže je znázorněná cena mědi. Je zřejmé, že v únoru letošního roku bylo dosaženo maximum. Srpnový vrchol je již níže. V průběhu minulého týdne byl proražen psychologický support na úrovni 400 centů za libru a uptrendová linie. Dolů již míří i 40 a 10 týdenní klouzavý průměr. Korekce růstu, který trval od prosince 2008 do února 2011, je již větší než 38,2%. Dlouhodobý růstový trend byl bezesporu ukončen. Další důležitý support se nachází na psychologické úrovni kolem 300 centů, kde by komodita mohla nahmatat půdu pod nohama. Pokud by byla ovšem hranice podpory prolomena, potom by pokles s největší pravděpodobností pokračoval. Cena mědi je považována za indikátor zdraví globální ekonomiky. Přijmeme-li tuto myšlenku, tak je zjevné, že na tom světová ekonomika není zrovna nejlépe.

Obrázek 1: Cena mědi upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI)
 

Další zajímavou komoditou je kaučuk. I jeho spotřeba je propojena se stavem globální ekonomiky, protože si využívá primárně v automobilovém průmyslu. Cena zažila v období 2008-2011 enormní růst. Vrcholu bylo dosaženo v polovině února (podobně jako v případě mědi). Následovalo období zvýšené volatility a cena zamířila k jihu. 40 týdenní klouzavý průměr stagnuje. 10 týdenní průměr již míří dolů. Kaučuk v minulém týdnu prorazil uptrendovou linii a support na úrovni 350 jenů. Nejbližší hranice podpory je na úrovni 50% korekce předchozího růstu (2008-2011), což je přibližně hodnota 310 jenů.

Obrázek 2: Cena kaučuku upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI)
 

Další významnou komoditou, jejíž spotřeba je závislá na vývoji globální ekonomiky, je bezesporu ropa. Ropa WTI dosáhla vrcholu na přelomu dubna a května letošního roku. Následoval pokles, přičemž cena prorazila support na úrovni 90 dolarů za barel, dolní hranici růstového kanálu a aktuálně se zastavila na psychologickém supportu 80 dolarů za barel. 40 a 10 týdenní klouzavý průměr míří dolů. Při případném prolomení je možný pokles až k úrovni 70 dolarů za barel.

Obrázek 3: Cena ropy WTI upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI)
 

Pokud by Spojené státy sklouzly opět do recese, potom by to byla pro černé zlato velmi nepříznivá zpráva, protože země je jednoznačně největším spotřebitelem komodity na světě. Ropa Brent zůstává i nadále silnější.

Bude-li v následujících měsících pokračovat zpomalování globální ekonomiky, tak se cyklickým komoditám příliš dobře nepovede. Prodejní tlak by zde byl pravděpodobně velký. Díky vysoké volatilitě je sektor v posledních týdnech spíše vhodnější pro krátkodobější obchody. Příležitosti pro dlouhodobé nákupy je proto vhodné hledat spíše v jiných komoditních sektorech. O některých z nich bude řeč v druhé části komentáře.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE