Uplynulý týden byl pro komodity jedním z nejhorších období za poslední 4 měsíce. Obavy z dluhové krize v eurozóně, z návratu recese a z výrazného zpomalení globálního hospodářského růstu vyvolaly enormní výprodeje. Pod prodejním tlakem byly především suroviny, jejichž spotřeba je spojena s vývojem světové ekonomiky. Volatilita na trzích se zvýšila. Nervozita investorů roste. Bezesporu proto nezaškodí podívat se na některé komodity z jiného úhlu pohledu, a to optikou týdenních grafů.
Výrazným výprodejům v posledních dnech neunikly ani drahé kovy, které byly doposud vnímány jako přístav bezpečí. Na cenu paládia a platiny měla negativní vliv jejich provázanost s automobilovým průmyslem, kde se využívají při výrobě katalyzátorů. Podobně na tom bylo i stříbro, které se využívá hojně v elektrotechnickém průmyslu. Pod prodejní tlak se ovšem dostalo i zlato, které se stalo v průběhu srpna extrémně překoupené. Redukování pozic jsme doporučovali již na konci srpna (viz. http://www.colosseum.cz/vzdelavani-a-informace/komentare-analytiku/305/cas-na-strednedobou-redukci-pozic-ve-zlatu). Upozorňovali jsme, že výkonnost zlata nebude v následujících 2 měsících nijak zázračná. Zatím se tento scénář naplňuje.
Na grafu níže je znázorněna cena zlata. Je zřejmé, že se komodita nacházela od roku 2008 v silném růstovém trendu. V srpnu letošního roku nicméně extrémně posílila, vymanila se z růstového kanálu a stala se značně překoupenou. V minulém týdnu jsme se stali svědky prudké korekce. Z grafu je zřejmé, že nejbližší support je na psychologické úrovni kolem 1500 dolarů za unci. Zároveň je zde i uptrendová linie. Hranice podpory je tudíž na této úrovni poměrně silná a zlato by ji mohlo udržet. Při případném proražení by ovšem cena mohla poklesnout až k úrovni kolem 1325 dolarů (50% korekce růstu 2008-2011). Dlouhodobý růstový trend v případě zlata dosud neskončil. Potvrzují to i klouzavé průměry (40 a 10 týdenní), které směřují stále vzhůru. Korekce byla nicméně velmi prudká a v nejbližších týdnech tak není příliš pravděpodobný scénář růstu na nová maxima. Žlutý kov je ovšem na hodnotách kolem 1500 dolarů vhodný pro vstup do dlouhodobých long pozic (pozic držených v řádu měsíců až let).
Obrázek 1: Cena zlata upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI)
O poznání většího prodejního tlaku jsme byli svědky v případě stříbra. V průběhu minulého týdne komodita prorazila support na úrovni kolem 34 dolarů, který odpovídal přibližně 38,2% korekci předchozího růstu (2008-2011) a dostala se až na hranici podpory na úrovni 50% korekce. Při proražení by mohlo stříbro dále pokračovat až na úrovně kolem supportu 26,3 dolaru a případně až na 61,8% korekci předchozího růstu (tzn. 24,7 dolaru). Na těchto úrovních je ovšem z dlouhodobého pohledu zajímavé na nákup. Ve srovnání se zlatem je nicméně stříbro z technického pohledu mnohem slabší.
Obrázek 2: Cena stříbra upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI)
Na obrázku 3 je znázorněna cena platiny. Od roku 2008 jsme byli svědky růstového trendu. V květnu a září letošního roku se vytvořil dvojitý vrchol, následoval propad a proražení dolní hranice obchodního pásma (1700 – 1900 dolarů). Dlouhodobý růstový trend je ukončen. Komodita by mohla poklesnout až k úrovni 1500 dolarů, která odpovídá 38,2% korekci předchozího růstu (2008-2011) a minimům z léta 2010. Zde se nachází silný support, který by mohl přilákat kupující.
Obrázek 3: Cena platiny upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI)
V neposlední řadě je potřeba zmínit i paládium. Několikaletého maxima bylo dosaženo v únoru letošního roku. Vrchol z počátku srpna byl již níže. V průběhu minulého týdne byl proražen support na úrovni 700 dolarů. Nejbližší hranice podpory se nachází na úrovni mezi 570-600 dolary. Dále pak na úrovni kolem 520 a 440 dolarů.
Obrázek 4: Cena paládia upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI)
Z grafů výše je zřejmé, že se výprodeje na komoditních trzích tentokrát nevyhnuly ani drahým kovům. Mnohé z nich se ovšem díky tomu stávají zajímavější příležitostí pro dlouhodobé investory. Obzvláště pak zlato na úrovni kolem 1500 dolarů a níže. O něco obezřetnější by měl být investor v případě drahých kovů, jejichž spotřeba je více provázána s průmyslem. Zde jsou vhodnější spíše krátkodobější pozice.
Za pozornost samozřejmě stojí i jiné komodity. Z prostorových důvodů ovšem není možné se věnovat všem. Za zmínku stojí například kakao, které prorazilo dlouhodobý support. Káva Robusta, která prolomila hranici podpory. V neposlední řadě pak i pšenice, která se nachází na dlouhodobém supportu.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.