Prudké propady z předchozího týdne se na komoditních trzích v uplynulých dnech zastavily. Většina komodit se vzpamatovávala z dramatických výprodejů a přešlapovala na místě. Výjimkou byla platina a kaučuk, které pokračovaly v poklesu. Vzhůru naopak zamířil cukr. V duchu nervozity se neslo i obchodování na akciových trzích. Dluhopisy ztrácely.
Finanční trhy se v uplynulých dnech vzpamatovávaly z předchozích prudkých výprodejů. Investoři i nadále pozorně sledovali vývoj v Evropě, kde jednotlivé státy hlasovaly o rozšíření záchranného fondu, z něhož bude vyplácena pomoc zadluženým státům eurozóny, jako je Řecko nebo Portugalsko. S napětím se sledoval výsledek hlasování především v Německu, kde se nakonec pro posílení pravomocí fondu vyslovila velká většina zákonodárců. Němečtí poslanci tak schválili červencovou dohodu představitelů eurozóny, která počítá se zvýšením celkových finančních garancí v záchranném fondu na 780 miliard eur. Podíl německých garancí má vzrůst ze současných 123 miliard eur na 211 miliard. Z makroekonomických statistik zklamala spotřebitelská důvěra v USA (45,4, oček. 46,5) a objednávky statků dlouhodobé spotřeby (-0,1%, oček. +0,2%). Naopak pozitivně překvapily žádosti o podporu v nezaměstnanosti (391 tis., oček. 420 tis.).
Americké akciové indexy mírně rostly. Dluhopisy naopak ztrácely. Na měnových trzích se dařilo britské libře a euru. Ztrácel dolar index.
Z komoditních zpráv
Společnost AngloGold Ashanti, třetí největší producent zlata na světě, by do roku 2020 mohla zvýšit produkci až o 68 procent.
BHP Billiton, největší důlní společnost na světě, zatím neregistruje žádné slábnutí poptávky po železné rudě v souvislosti se zpomalením globální ekonomiky.
Palmový olej v průběhu týdne poklesl na nejnižší úroveň za poslední rok. Příčinou je příznivé počasí, které podporuje produkci. Dále pak zpomalení globální ekonomiky, které se negativně projeví na poptávce.
Rusko může být v budoucnu druhým největším exportérem pšenice na světě. Největší přístav v zemi hodlá během čtyř let zvýšit svou přepravní kapacitu o 67 procent.
Zemědělci v Rusku sklidili doposud 86,4 milionu tun obilovin a luštěnin, což je přibližně o 46% více než před rokem.
Cena kaučuku propadla v průběhu týdne na roční minimum. Příčinou jsou obavy ze zpomalení globální ekonomiky a poklesu spotřeby.
Na nejvyšší hodnoty za posledních pět týdnů se na Chicago Mercantile Exchange vyšplhala cena vepřového. Příčinou je očekávání vyšší poptávky po americkém mase. Velkoobchodní cena vzrostla od začátku roku již o 26 procent. V prvních sedmi měsících tohoto roku vyvezli američtí exportéři o 16 procent více vepřového než loni.
Rabobank International očekává, že by produkce mas v USA mohla v příštím roce poklesnout až o 5%, což by mělo podpořit ceny. Příčinou je úbytek stád a zvyšující se náklady na výkrm.
Ministr zemědělství v Číně prohlásil, že země bude muset vyvinout obrovské úsilí, aby byla schopná uspokojit zvyšující se poptávku po kukuřici. Spotřebu tlačí vzhůru rostoucí poptávka po mase v zemi. Čína je druhým největším spotřebitelem a pěstitelem komodity na světě.
Vývozy kukuřice z EU vzrostly na nejvyšší úroveň od listopadu 2008.
Na trhu s kakaem se očekává, že v sezóně, která začne 1. října, budeme svědky mírného přebytku produkce nad spotřebou ve výši 12 tisíc tun. V právě končící sezóně by měl přebytek dosáhnout 325 tisíc tun.
Cenu kávy Robusta tlačí dolů spekulace o rekordní úrodě ve Vietnamu, který je největším pěstitelem na světě.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.