Týden na komoditních trzích

03.10.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Futures kontrakty na vepřové maso (Lean Hogs) v předchozím týdnu vydatně zdražily.

Vepřové maso

Futures kontrakty na vepřové maso (Lean Hogs) v předchozím týdnu vydatně zdražily. Od pondělka do středy cena víceméně přešlapovala na místě bez stanovení konkrétního trendu. To se však změnilo během čtvrtka, kdy se vepřové dostalo na pětitýdenní maxima. Stalo se tak především kvůli všeobecnému očekávání vyšší poptávky po tomto druhu masa vyprodukovaném v USA. Velkoobchodní ceny vepřového již ve středu vzrostly o 0,4%. V souhrnu celého roku dohromady je zdražení až 26-ti procentní. Vývoz vepřového ze strany USA se zlepšil. Za prvních sedm měsíců letošního roku ho bylo vyvezeno o 16% více oproti stejnému období loňskému roku. Prosincové futures na vepřové půlky v rámci burzy CME v pátek uzavřely růstem na hodnotě 87,80 centů za váhovou libru.

 

Ropa

Černé zlato uzavřelo týden v zisku. Většina zajímavých pohybů však probíhala spíše v rámci intradenního obchodování v důsledku reakcí na aktuální zprávy z trhů. Během úterka rostla cena ropy kvůli snaze evropských politiků vyřešit dluhovou krizi v Evropě. Řecký premiér Papandreu představil svůj plán, pomocí kterého by měly být splněny přísné podmínky zemí eurozóny pro čerpání další pomoci. Tiskem proběhly zprávy hlavně o nové dani z nemovitosti mající pomoci naplnit tamní státní kasu. Ve čtvrtek vyrazila ropa vzhůru na základě zpráv o vývoji HDP v USA ve druhém čtvrtletí. To rostlo tempem 1,3%, více než se předpokládalo. Také trh práce v největší ekonomice byl lepší než se čekalo. V minulém týdnu bylo podáno 391 tisíc žádostí o podporu v nezaměstnanosti oproti očekávaným 420-ti tisícům. Z Německa pak zazněla jistá podpora pro evropský záchranný fond, což též posílení ropy pomohlo. V pátek listopadová ropa na CME zakončila poklesem o 2,94 USD na ceně 79,20 USD za barel.

 

Kukuřice

Vysoké zásoby kukuřice v USA byly důvodem pro výrazný propad v předchozím týdnu. Je to signálem, že poptávka po této zrnině používané nejen v potravinářství, ale i pro výkrm dobytka a výrobu ethanolu oslabuje. Podobně však klesla cena i dalších zrnin. Důvodem pro tyto propady jsou mimo jiné negativní informace přicházející z ekonomik jak USA, tak i Evropy. Naproti tomu vyšla zajímavá zpráva, že vývozy kukuřice z evropského kontinentu se dostaly nejvýše od listopadu 2008. Za zmínku stojí i zpráva z Číny, podle které tamní ministr zemědělství vydal prohlášení, že Čína bude muset vyvinout značné úsilí pro uspokojení současné zvyšující se poptávky po kukuřici. V Číně roste poptávka především kvůli růstu poptávky po mase. Prosincová kukuřice v pátek na CBOT uzavřela o 40 centů níže na 592,5 centech za bušl.

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE