...uvolňování na 50 bilionu jenů. Upozornila na rizika plynoucí z přetrvávající dluhové krize v Evropě. V srpnu prosadila navýšení programu odkupu aktiv o 5 bil. jenů na 15 bilionů jenů a úvěrový program o 5 bil. jenů na 35 bilionů jenů. Zopakovala, že komplexní uvolnění měnové politiky musí hrát významnou roli při posílení základů hospodářského růstu a zajištění stability na finančních trzích. Současně rozhodla prodloužit program půjček pro finanční instituce v oblastech zasažené zemětřesením o 6 měsíců do dubna 2012.
Pokud jde o rizika pro ekonomický výhled, vyžaduje velkou pozornost dluhová krize v Evropě a rozpočtové problémy Spojených Států. Je třeba pozorně sledovat, jak je ekonomika ovlivněna nejistotou ohledně vývoje v zahraničí a následnými výkyvy na devizových a finančních trzích. Japonská ekonomika se po zemětřesení postupně zotavuje. Výroba a export se zvyšuje, i když tempo růstu poněkud zmírnilo. Dochází k oživení soukromé poptávky. Růst světové ekonomiky podporují zejména rozvíjející se ekonomiky. BOJ předpokládá návrat na dráhu mírného oživení, ze současné fáze zpomalení v druhém pololetí opírající se o rostoucí trend vývozu a zvýšení domácí poptávky.
Japonská vláda zachovala hodnocení ekonomiky. Předpokládá postupné zotavení, avšak zároveň varovala před stinnými riziky kvůli omezení dodávek elektrické energie a následkům jaderné havárie, dalším zpomalením zahraničních ekonomik, kolísání směnných kurzů a cen akcií. Velký problém nadále představuje silný devizový kurz japonského jenu. Kabinet před týdnem oznámil, že plánuje rozšířit velikost fondu pro měnové intervence o JPY15 bil. na JPY165 bilionů, přičemž JPY46 bil. je k dispozici pro zásah.
V červenci centrální banka sestupně revidovala odhad růstu ekonomiky pro letošní rok z 0,6% na 0,4%. Předpokládá růst spotřebitelských cen kromě potravin o 0,7%. Projekci růstu HDP pro rok 2012 zachovala na 2,9%. Japonská ekonomika je stále v recesi. V druhém čtvrtletí HDP poklesl o 0,3%, po snížení o 0,9% v 1Q 2011.