Na finančních trzích jsme v uplynulých dnech stále svědky mírné nervozity. Řada komodit mírně korigovala předchozí prudké propady. Za pozornost bezesporu stál vývoj cen ropy, benzínu, mědi, stříbra či dřeva. Optimismus ovšem zavládl na akciových trzích. Příznivé zprávy z Evropy povzbudily chuť k nákupům a akciové indexy zamířily vzhůru. Mírný optimismus samozřejmě již tradičně nepřál dluhopisům. V případě měn mírně korigoval vzhůru australský dolar. Britská libra se naopak v průběhu týdne dostala pod prodejní tlak, když byl rozšířen program odkupu státních dluhopisů.
Hlavní hybnou silou finančních trhů i nadále zůstávají makroekonomické události. Investoři pozorně sledují statistiky o vývoji jednotlivých ekonomik a zprávy z Evropy, která řeší dluhovou krizi. V průběhu týdne snížila ratingová agentura Moody’s Investors Service úvěrové hodnocení Itálie o tři stupně z Aa2 na A2. Hlavní příčinou jsou obavy ze slabého hospodářského růstu, který neumožní výraznější snížení dluhu země. Výhled do budoucna je negativní. Za pozornost stála i zpráva MMF, který odhaduje, že evropské banky potřebují dodatečný kapitál ve výši 100 až 200 miliard eur. Jinak hrozí zamrznutí mezibankovního trhu. O vážnosti situace v případě evropských bank vypovídá i současný stav banky Dexia, za niž se v uplynulých dnech musela zaručit Belgie i Francie. Evropská komise dokonce navrhla státům koordinovanou rekapitalizaci bank a zbavení se toxických aktiv. Krok by měl pomoci finančním institucím ustát případný státní bankrot Řecka. Pozornost upoutalo i rozhodování centrálních bank o nastavení úrokových sazeb. Sazby zůstaly většinou beze změny. Investoři se ovšem dočkali rozšíření programů kvantitativního uvolňování. ECB oznámila, že umožní bankám neomezený přístup ke kapitálu až do ledna 2013 a bude pokračovat v nákupu dluhopisů. Centrální banka nakoupí bondy za 40 miliard eur. O rozšíření svého programu odkupu státních dluhopisů z 200 miliard liber na 275 miliard rozhodla i Bank of England. Centrální banka navýšila program kvantitativního uvolňování poprvé za dva roky. Důvodem jsou úsporná opatření vlády a evropská dluhová krize. Kombinace výše uvedených faktorů ohrožuje ekonomické oživení země. Nejdůležitější makroekonomickou statistikou týdne byla páteční data o zaměstnanosti v USA, která pozitivně překvapila. Zaměstnanost mimo zemědělský sektor v září vzrostla o 103 000. Analytici očekávali růst o 65 000. Zaměstnanost v soukromém sektoru vzrostla o 137 000. Analytici očekávali růst o 42 000. Míra nezaměstnanosti stagnovala na úrovni 9,1%. Analytici očekávali růst na 9,2%.
Na amerických akciových trzích jsme byli v průběhu týdne svědky optimismu, který indexy podpořil. Příčinou byly především příznivé zprávy přicházející z Evropy. Naopak trhu dluhopisů se nedařilo. V případě evropských i amerických dluhopisů jsme byli svědky poklesu. Na měnovém trhu stála za pozornost korekce v případě australského dolaru a prodejní tlak v případě britské libry, která reagovala na rozšíření programu kvantitativního uvolňování ze strany BOE.
Z komoditních zpráv
Podle odhadu společnosti Sucafina by měl Vietnam (druhý největší producent kávy na světě) dodat v sezóně 2011/12 1,25 milionu tun kávy, přičemž letošní produkce je 1,2 milionu tun. Relativně vysoká úroda se předpokládá i v Brazílii, která je největším producentem této komodity. Ministerstvo obchodu v zemi nicméně uvedlo, že se v září export kávy snížil meziročně o 10 procent na 2,66 milionu pytlů.
Cenu hovězího v USA v posledních týdnech podporuje vyšší poptávka a menší velikost stád. K 1. červenci čítala stáda skotu v USA dohromady 100 milionů zvířat. To bylo nejméně od roku 1973.
Na trzích s ropou stála za pozornost zpráva o možném zvýšení produkce černého zlata v Libyi. Zástupce státní ropné firmy National Oil Corp. prohlásil, že země hodlá do konce měsíce těžit 500 000 barelů denně. Libye plánuje obnovit produkci ve výši 1,7 milionu barelů denně do 15 měsíců. V minulém měsíci těžila 100 000 barelů denně.
Společnost Goldman Sachs snížila svůj odhad průměrné ceny ropy Brent pro rok 2012 ze 130 na 120 dolarů za barel.
Cena palmového oleje poklesla na nejnižší úroveň od října 2010. Důvodem jsou informace o vysoké produkci v jihovýchodní Asii. Podle odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg se v prvních devíti měsících roku zvýšila produkce v Malajsii (druhý největší dodavatel palmového oleje na světě) o 8,8 % na 13,8 milionu tun. Zásoby by díky tomu měly vzrůst nad 2 miliony tun. Před rokem byla jejich velikost přibližně 1,7 milionu tun.
Na trhu s bavlnou stála za pozornost zpráva o zvyšující se poptávce ze strany Číny. V týdnu končícím 22. zářím prodali američtí vývozci 222 600 žoků bavlny, z toho celých 199 400 do Číny.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.