Aktuální fundamentální situace na trhu s plynem v USA

13.10.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Cena zemního plynu na komoditních burzách ve Spojených státech pokračuje v poklesu. Aktuálně se pohybuje na úrovni kolem psychologické hranice 4 …

Cena zemního plynu na komoditních burzách ve Spojených státech pokračuje v poklesu. Aktuálně se pohybuje na úrovni kolem psychologické hranice 4 dolarů. Na trzích jsme stále svědky obav z výrazného zpomalení hospodářského růstu v USA, který by se negativně odrazil i na poptávce. Podrobněji se situací zabývá pravidelný měsíční report EIA (U.S. Energy Information Administration).

Obrázek 1: Cena plynu upravená o efekt rolování (Zdroj:CSI)

Spotřeba

Celková spotřeba zemního plynu vzroste v roce 2011 a 2012 o 1,2 a 0,5 miliardy stop kubických denně (Bcf/d). Motorem růstu bude zvyšující se spotřeba při výrobě elektrické energie a v oblasti průmyslu. V případě výroby elektrické energie bychom v letech 2011 a 2012 měli být svědky růstu o 0,36 Bcf/d a 0,37 Bcf/d. V oblasti průmyslu by se měla spotřeba v letošním roce zvýšit z 18,1 Bcf/d na 18,5 Bcf/d, v roce následujícím by se měla pohybovat na úrovni 18,6 Bcf/d. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrná spotřeba plynu v USA pohybovala na úrovni 57,9 Bcf/d. Výroba elektřiny byla zodpovědná přibližně za polovinu poptávky.

Produkce a importy

V roce 2011 by se celková produkce měla pohybovat na úrovni 66 Bcf/d, což představuje nárůst oproti předchozímu roku o 6,7%. Většina růstu pochází z projektů na pevnině, které více než vyváží pokles produkce v Mexickém zálivu (-15%). V roce 2012 by se celková produkce měla zvýšit o 2,1% na 67,4 Bcf/d. Statistiky společnosti Baker Hughes odhalily, že množství aktivních vrtů vzrostlo na konci září na 923. K 20. květnu bylo aktivních jen 866 vrtů. EIA varuje, že pokud bude množství vrtů pokračovat v růstu, potom by se mohl zvýšit i odhad produkce pro rok 2012.

Zvyšující se produkce v USA snížila závislost na importech a podpořila exporty. EIA očekává v roce 2011 pokles importů o 4,8% na 8,6 Bcf/d. V roce 2012 bychom se měli dočkat poklesu o 3,1% na 8,4 Bcf/d. Dovozy LNG pravděpodobně poklesnou z 1,2 Bcf/d v roce 2010 na 0,9 Bcf/d v letošním roce. V roce 2012 by měly dosáhnout 0,7 Bcf/d.

Obrázek 2: Množství aktivních vrtů v USA (Zdroj: Baker Hughes )

 Obrázek 3: Produkce, nabídka, spotřeba plynu v USA (Zdroj: EIA)

Pozn: od 4Q 2011 odhady

Zásoby

K 30. září se zásoby plynu ve Spojených státech pohybovaly na úrovni 3,409 Bcf. Ve stejném období minulého roku se pohybovaly o 91 Bcf výše. EIA očekává, že na konci roku by se měly zásoby pohybovat na podobné úrovni jako v roce 2010.

Cena

EIA očekává průměrnou spotovou cenu plynu v roce 2011 na úrovni 4,15 dolaru za MMBtu. V roce následujícím by se měla pohybovat na úrovni 4,32 dolaru za MMbtu.

Z pohledu investora se situace na trhu s plynem ve Spojených státech stále nijak zvlášť nezlepšuje. Nepříznivou zprávou je zvyšující se počet aktivních vrtů, což se projeví i na úrovni produkce. Zarážející je, že množství vrtů roste i přesto, že cena komodity na burzách klesá. Poslední makroekonomické statistiky navíc potvrzují zpomalování hospodářského růstu. Riziko recese se zvyšuje. Komodita prorazila důležité supporty a pokračuje v sestupném trendu. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by pokles skončil. Korekce vzhůru jsou pravděpodobné. Plyn zatím stále zůstává vhodný spíše pro krátkodobé obchody. Dlouhodobé long pozice nelze při současné situaci doporučit.

 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE