Peter Garnry, Akciovy strateg, Saxo Bank
Alcoa odstartovala současnou výsledkovou sezónu a EPS (zisk na akcii) byl o 37,5 procenta nižší než očekávání, obrat však očekávání o 3 procenta překonal. Investory tato čísla nepotěšila a akcie po uzavření trhu v after marketu oslabila. Podle nás však investorům unikla podstata, protože se příliš soustředili na zprofanované EPS.
Obrat se zvyšuje rychleji
Začněme tím, co bylo na výsledcích nejpozitivnější, konkrétně růst obratu. 12 měsíční obrat se proti loňskému roku zvýšil o 20 procent a tempo růstu dokonce zrychluje. To znamená, že ekonomika stále expanduje, což ve svém prohlášení uvedl i management společnosti Alcoa (jen v Evropě je situace slabší).
Ještě pozitivnější zprávou je, že expanze proběhla navzdory nižším cenám hliníku, což ukazuje, že proces zvyšování objemu je zdravý a to je důležitým měřítkem ekonomické aktivity.
Zapomeňte na EPS, místo toho sledujte EBITDA
Investorská komunita věnuje výši EPS hodně času a úsilí a tak skutečnost, že výsledky firmy Alcoa byly o 37,5 procenta nižší, bylo velkým zklamáním. Cena akcie po uzavření trhu v after marketu oslabila. Všichni dobře víme, že EPS z provozního příjmu získáme po provedení spousty úprav. Navíc díky podvojnému účtování je kvartální EPS u cyklických společností jako je Alcoa méně relevantní.
Pokud toto vše budeme ignorovat, skončíme nakonec u ukazatele EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů), který vystihuje generování hotovosti z provozu lépe. Podívejme se na čísla firmy Alcoa blíže.
Dvanáctiměsíční EBITDA roste už osm kvartálů v řadě. Provozní ziskovost dosáhla 14,6 procent, což je sice stále pod úrovní z roku 2007, kdy dosahovala 17,5 procenta, ale ziskovost společnosti se čím dál více blíží předkrizovým úrovním. Pokud Alcoa růst obratu udrží a zvedne také ukazatel EBITDA, pak dojde i k růstu EPS.
Zdvojnásobí se do roku 2020 obrat?
Ve zprávě, kterou Alcoa zveřejnila, management uvádí, že čeká zdvojnásobení poptávky po hliníku do roku 2020. Společnost se bude soustředit na růst v Číně, který by měl vynahradit pokles v Evropě.
Ze strategického hlediska vypadá snaha nahradit pokles v Evropě smysluplně, ale pokud je vše vsazeno na Čínu, může se ukázat, že z pohledu rizika jde o mizerné rozhodnutí. Většina ekonomů bude souhlasit, že čínský růst byl působivý, ale země zcela jasně zpomaluje a pravděpodobně se bude potýkat s důsledky masivních monetárních stimulů z let 2008-2009.
V tuto chvíli je těžké odhadnout, zda výsledkem v Číně bude přímo recese nebo jen zpomalení. Pokud vezmeme v úvahu, že v rozvinutých ekonomikách probíhá proces oddlužování, zní tvrzení, že poptávka po hliníku se do roku 2020 zdvojnásobí, poněkud optimisticky a navrhujeme se tím zabývat ještě později.
Může se zdát, že na Alcou nahlížíme jen pozitivně. Pravdou je, že podle nás je společnost slabší po stránce provozní efektivnosti. Poněkud znepokojující je také fakt, že společnost má po tolika měsících ekonomické expanze na straně příjmů tolik jednorázových položek.