Týden na komoditních trzích

17.10.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Minulý týden ropa zakončila růstem. Až do středy rostla dohromady dokonce rekordních 6 dní v řadě.

Ropa

Minulý týden ropa zakončila růstem. Až do středy rostla dohromady dokonce rekordních 6 dní v řadě. Trh byl do značné míry ovlivněn růstem na trhu s akciemi, který navazoval na pozitivní sentiment mezi investory, týkající se brzkého vyřešení dluhové krize v Evropě. Posílení ropy pomohly v první polovině týdne i rostoucí ceny benzínu. Ten nabíral zisky odstavením části kapacit rafinerií společnosti Sunoco. Za zmínku stojí i stav zásob ropy a benzínu, který pravidelně zveřejňuje ve středu Ministerstvo Energetiky v USA. Dle něj v týdnu končícím 7. říjnem vzrostly zásoby ropy o 1,3 milionu na finálních 337,6 milionů barelů. Zásoby benzínu naopak klesly o 4,1 milionu na 209,6 milionu barelů. Rafinerie ve zmíněném týdnu fungovaly jen na 84,2%. V týdnu předtím to bylo 87,7%. Listopadová ropa v pátek na CME uzavřela růstem o 2,57 USD na ceně 86,80 USD za barel. Celkově za celý minulý týden ropa vzrostla o 4,6%.

 

Pšenice

Nejen pšenice, ale i další obilniny zaznamenaly v předchozím týdnu zajímavé pohyby. Největší měrou se o to zasloužila zpráva U.S. Ministerstva Zemědělství, tzv. WASDE Report. Tento vychází pravidelně každý měsíc. Jestliže v úterý pšenice silně posilovala, tak ve středu, kdy bylo zveřejněno WASDE, naopak o všechny zisky přišla. Byl totiž zvýšen odhad zásob zrnin ve světě. Ty by dle odhadu, v případě pšenice, měly být před začátkem sklizně v následujícím roce v celkové výši 202,37 milionů tun. To by bylo nejvíce od roku 2002. Odhady analytiků byly výrazně skromnější. Naopak je očekáván nižší vývoz pšenice ze strany USA. Právě nižší vývoz by mohl pomoci lokálním výrobcům potravin, směsí pro dobytek i biopaliv. Pád ceny pšenice po zveřejnění WASDE byl vůbec nejsilnější za poslední 4 týdny, když den uzavřela pšenice ztrátou 5,1%. Prosincová pšenice pátek na burze CBOT zakončila mírným růstem na hodnotě 622,75 centů za bušl.

 

Cukr

Futures kontrakty na cukr v New Yorku minulý týden významně zdražily. Na růstu ceny se podílely zprávy z Brazílie, které naznačily uspíšené ukončení sezonní produkce tamních cukrovarů. Především cukrovary v oblasti Sao Paula, které mají na brazilskou produkci rozhodující vliv, prý ukončili sezonní výrobu již v září. Ve čtvrtek i pátek opět cukr silně nabíral zisky a to především kvůli povodním v jihovýchodní Asii. Tyto záplavy prakticky zastavily sklizeň cukrové třtiny v oblasti. Tamní sklizeň tak může být zpožděna až o 2 týdny. Na druhou stranu, podle odhadů U.S. Ministerstva Zemědělství, by měl thajský vývoz cukru v marketingovém roce začínajícím 1. prosincem posílit až o 18%. Pátek březnový kontrakt cukru na ICE Futures U.S. zakončil masivním růstem o 1,02 centů na hodnotě 27,93 centů za váhovou libru.

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE