Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank
Dramatická rally na rizikových aktivech minulý týden pokračovala. Akcie a komodity rostly, dluhopisy se prodávaly. Lepší ekonomická data z Ameriky zvýšila důvěru investorů, kteří věří, že otázka recese není na pořadu dne. Na setkání představitelů EU 23.října trh očekává, že výsledkem bude významné oznámení a evropští politici tak mají méně než týden na to, aby dali dohromady účinnou strategii, která dostane evropskou dluhovou krizi pod kontrolu.
Až dosud byl trh připraven věřit, že řešení je na cestě. Akciové trhy reagovaly dramaticky a dolar vypadl ze seznamu oblíbených. Hlavní riziko nyní spočívá v druhém kole extrémní rizikové averze, která může vyústit v likvidaci pozic podobné té, kterou jsme viděli v září.
Index Reuters Jeffries CRB za minulý týden přidal čtyři procenta a od říjnových minim přidal za dva týdny 8,5 procent. Část těchto zisků lze vysvětlit oslabením dolaru za tu samou dobu o zhruba 4 procenta. Zemědělský sektor, který měl překvapivě dlouhou expozici, v uplynulých měsících prošel dramatickou redukcí. Nyní se obchodníci vraceli a znovu otevírali dlouhé pozice, především na kukuřici, sojových bobech a rýži.
Spekulativních pozic je navzdory rally méně
Dalším důvodem pro silný růst komodit byly v uplynulém týdnu hedžové fondy a velcí investoři, kteří přebudovali pozice. Poslední data z CFTC ukazují, že expozice vůči komoditám je na nejnižší úrovni od září 2009.
Data z minulého čtvrtka, kdy rally pokračovala druhým týdnem, ukazují, že spekulanti pokračovali ve snižování pozic a pravděpodobně se zbytek týdne věnovali přeskupení pozic stávajících, místo aby je zvyšovali.
Ropa Brent se blíží kritické úrovni
Pokračující spekulace kolem řešení dluhové krize a lepší americká ekonomická data hnaly minulý týden ropu výše. Jak obavy z recese oslabily, investoři se do černého zlata vrátili.
Ropě Brent se vedlo lépe díky pokračujícímu nedostatku na Evropském trhu spolu s informacemi Dow Jones UBS, že přeskupení komodit na začátku roku 2012 bude ve prospěch ropy Brent. Odhady hovoří v případě DJ-UBS o zhruba 80 miliardách dolarů ve fondech, které kopírují komoditní index.
Oznámení hovoří o snížení váhy ropy WTI z 14,7 na 9,7 procent, přičemž poprvé doje k navýšení zastoupení ropy na 5,3 procent. Přizpůsobení pozic proběhne mezi pátým a devátým pracovním dnem měsíce ledna a může vyústit v opětovné rozšíření spreadu na rekordní úrovně, protože ostatní manažeři budou strategii kopírovat.
Technicky čeká ropu WTI rezistence na 115 dolarech za barel.
Investoři získávají zpět důvěru, kterou ztratili po největším propadu za uplynulé tři roky. Jejich návrat do zlata dle dat z minulého týdne z CFTC roste už druhým týdnem v řadě. Po několik měsíců bylo zlato jasnou volbou a tak po té, co se zlato minulý měsíc pohybovalo v souladu s ostatními aktivy, byli investoři zmatení.
Jeho sílu trh otestuje brzy, jakmile se přiblížíme rezistenci na 1700 dolarech za unci. Cena zlata v eurech se za poslední dva týdny nezměnila, což naznačuje, že nově nabitou sílu zlato našlo díky oslabeni dolaru a další růst může zpomalit, protože euro se blíží proti dolaru silné rezistenci 1,3950.
Plodiny rostou z přeprodaných pozicPlodiny jako kukuřice, sojové boby a rýže se minulý týden vrátily zpět k životu díky exportům zejména do Číny. Americké ministerstvo zemědělství předpokládá pro sezónu 2011/12 menší než očekávanou produkci kukuřice a sojových bobů.
Cena pšenice nadále trpí díky rozsáhlé nabídce jak v USA, tak ve světě. Dramatický pokles cen vedl americké farmáře, aby si část produkce ponechali a doufají, že menší nabídka povzbudí ceny.
Poslední data ze CFTC ukazují, že investoři pokračují v prodej zemědělských komodit navzdory pokračujícímu oživení, tedy něčemu, co může případné rally dodat sílu.