Shrnutí týdne – pozornost upřena k Evropě, měď prudce propadla

21.10.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Na finančních trzích jsme v uplynulých dnech byli opět svědky nervozity. Investoři upřeli pozornost k Evropě a čekají na výsledek víkendového …

Na finančních trzích jsme v uplynulých dnech byli opět svědky nervozity. Investoři upřeli pozornost k Evropě a čekají na výsledek víkendového jednání, na kterém by měla být projednávána dluhová krize a její řešení. Akcie mírně poklesly a k jihu zamířila i většina komodit. Pod silný prodejní tlak se dostala měď, kaučuk nebo káva Robusta. Dluhopisy ze situace těžily a mírně posílily.

Obchodování na finančních trzích se i nadále neslo v duchu nervozity. Pozornost investorů byla upřena k Evropě, kde se čekalo na víkendové zasedání EU, na kterém měla být projednávána dluhová krize a její řešení. Nadšení investorů během týdne mírnilo Německo, které varovalo, že nebudeme svědky žádného rychlého řešení evropské dluhové krize, jak mnozí doufají. Za pozornost stála i zpráva agentury Bloomberg, která uvedla, že evropské banky v následujících 2 letech sníží velikost svých aktiv o 775 miliard eur. Důvodem je přísnější regulace a nutnost získat likvidní prostředky. V případě makroekonomických statistik v USA naplnila většina z nich očekávání analytiků. Agentura Moody´s snížila v průběhu týdne úvěrový rating Španělska o dva stupně na známku A1. Dále uvedla, že by během tří měsíců mohla zhoršit také výhled úvěrového ratingu Francie ze stabilního na negativní. Před snížením ratingu Francie varovala i agentura Standard & Poor’s.

Akciové indexy mírně poklesly. V průběhu týdne reportovala hospodářské výsledky řada významných společností. Poprvé za šest let zklamala společnost Apple, která svým ziskem nenaplnila očekávání Wall Street. Pozitivních překvapení jsme byli například svědky v případě společností Coca-Cola, IBM, Harley-Davidson, Intel, Yahoo! nebo Johnson & Johnson. Negativně překvapila firma Apple, Goldman Sachs Group, Hasbro nebo Charles Schwab Corporation. Analytici odhadují, že zisk firem zahrnutých v indexu S&P 500 vzroste ve třetím čtvrtletí v průměru o 17 procent. Za celý rok 2011 by se měl zvýšit o 18 procent. Americké i evropské dluhopisy z mírné nervozity na trzích těžily a posílily. Na měnových trzích se příliš nedařilo komoditním měnám a euru. Mírně posílil dolar index.

Většina komodit zamířila v průběhu uplynulých dnů k jihu. Největších propadů jsme byli svědky v případě mědi, kaučuku a kávy Robusta. Měď srazily níže zprávy z Číny a Německa. Hospodářský růst v Číně, která je největším spotřebitelem rudého kovu na světě, zpomalil na dvouleté minimum. Hrubý domácí produkt vzrostl v zemi ve třetím čtvrtletí o 9,1 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali růst o 9,3 procenta. Nepříznivé zprávy přišly i z Německa (třetí největší spotřebitel mědi na světě), kde důvěra investorů v ekonomiku poklesla v říjnu na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Svůj vliv má bezesporu i dluhová krize v Evropě, která by se mohla negativně odrazit na úrovni poptávky. Na čtrnáctiměsíční minimum poklesla cena kaučuku. Cenu sráží nepříznivé globální ekonomické zprávy a dluhová krize v Evropě, která je po Číně druhým největším spotřebitelem kaučuku na světě. V září se prodeje osobních automobilů v EU zvýšily meziročně o velmi slabých 1,1%. Prudkého propadu se dočkala i káva. Podle brazilských zemědělců by měla být kvalita úrody kávy v příštím roce velmi vysoká. Počasí je momentálně příznivé. Společnost Comexim předpokládá, že by Brazílie mohla v příštím roce dodat 57,5 milionu až 60 milionů tun kávy, což je výrazně více oproti letošní úrodě ve výši 47,5 milionu tun. Tento rok se nicméně stromy nacházely ve slabším produkčním roce dvouletého cyklu. Na trhu s masem stála za pozornost zpráva o vysoké poptávce v USA a snižující se velikosti stád skotu. Dle odhadů by měla produkce hovězího v příštím roce klesnout o 4,9%. Jednou z příčin jsou rostoucí ceny krmných směsí, které nutí mnohé farmáře k redukci stád. Dle amerického ministerstva zemědělství bylo k 1. červenci v USA celkem 100 milionů kusů hovězího dobytka, tedy nejméně od roku 1973. Kukuřici podporovaly spekulace o vyšších importech ze strany Číny. Největší spotřebitel zrnin a olejnin na světě by za účelem snížení domácích cen potravin mohl zvýšit dovoz komodity. Vládní údaje odhalily v Číně v září meziroční růst cen potravin o 13 %. Podle čtvrteční zprávy amerického ministerstva zemědělství prodali američtí exportéři v minulém měsíci Číně dodatečně 900 tisíc tun kukuřice. Cenu sóji srážely zprávy o možné lepší úrodě v Jižní Americe. Spekuluje se o vyšší úrodě v Brazílii, kde momentálně dešťové srážky vydatně zavlažují tamní pěstitelské oblasti. Podobně je na tom i Argentina. Brazílie je druhým největším vývozcem soji na světě a Argentina je na třetím místě. Kakao tlačily níže zprávy o zvyšující se nabídce. Podle zpráv z Pobřeží slonoviny se export kakaa z přístavu San Pedro v měsíci září v porovnání se stejným obdobím loňského roku více než zdvojnásobil, a to na celkových 26 094 metrických tun. Ghana, druhý největší pěstitel zmíněné komodity, by mohla podle vládní zprávy v období 2011-2012 vyprodukovat více než 1 milión tun.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE