V uplynulých dnech se do centra pozornosti opět dostalo Řecko. Země oznámila záměr vypsat referendum o přijetí finanční pomoci od eurozóny. Reakce trhů byla okamžitá. Na trzích zavládl pesimismus a pochyby. Po zasedání zemí G20 a překvapivém snížení úrokových sazeb ze strany ECB se nicméně situace ke konci týdne uklidnila. Z nervozity těžil americký dolar, naopak pod prodejní tlak se dostalo euro. Vzhůru zamířily opět dluhopisy. Řada komodit propadla. Za zmínku stojí bavlna, kaučuk, káva Arabica nebo rýže.
V uplynulých dnech ovlivňovaly globální finanční trhy především zprávy z Řecka. Premiér Jorgos Papandreu oznámil, že hodlá vypsat referendum kvůli přijetí další finanční pomoci od eurozóny, čímž šokoval investory i evropské politiky. Záměr uspořádat referendum rozčílil téměř všechny představitele EU, zejména pak Německa a Francie. Na finanční trhy se dostavily výprodeje. Situace se uklidnila ke konci týdne. Na zasedání zemí G20 řecký premiér od svého záměru ustoupil a nabídl svou rezignaci. V průběhu týdne se ECB poprvé sešla pod vedením Maria Draghiho a hned překvapivě snížila úrokové sazby z 1,5 procenta na 1,25 procenta. A to i přesto, že se inflace v eurozóně pohybuje nad 2% cílem banky (aktuálně 3%). Snížení sazeb a odvolání referenda zapůsobilo na investory jako živá voda a na finanční trhy se opět dostavil optimismus. Pozitivně překvapila i řada makroekonomických statistik v USA. Lépe dopadl Chicago PMI, prodeje automobilů, ADP zpráva o zaměstnanosti, žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebo data o produktivitě. Naopak očekávání nenaplnil ISM Index ve výrobě a mimo výrobu. Páteční statistika z pracovního trhu dopadla smíšeně. Zaměstnanost mimo zemědělský sektor v září vzrostla o 80 000. Analytici očekávali růst o 90 000. Zaměstnanost v soukromém sektoru vzrostla o 104 000. Analytici očekávali růst o 120 000. Míra nezaměstnanosti poklesla z 9,1% na 9,0%. V průběhu týdne se konalo pravidelné zasedání Fedu. Centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny a potvrdila záměr ponechat sazby na nízkých úrovních až do roku 2013. Zároveň pokračuje operace Twist. Fed opět ujistil investory, že v případě potřeby je odhodlán představit další stimulační kroky k podpoře ekonomiky.
Nervozita a výprodeje na finančních trzích podpořily dluhopisy. Vzhůru zamířily americké i evropské bondy. Na měnových trzích stál za pozornost krok australské centrální banky, která snížila poprvé od dubna 2009 úrokové sazby. Příčinou byly nižší inflační tlaky a zpomalující globální ekonomika, která ohrožuje růst Austrálie. Sazby poklesly o 0,25% na 4,5%. Australský dolar díky tomu ztrácel. Řecké prohlášení o referendu poslalo k jihu euro. Naopak dolar z nejistoty na trzích tradičně těžil. Japonský jen propadl vůči americkému dolaru nejvíce za poslední tři roky poté, co Japonsko intervenovalo na měnových trzích, aby oslabilo posilující měnu, která ohrožovala exportéry. Země intervenovala již potřetí v tomto roce, když se domácí měna vyšplhala vůči zelené bankovce na nejvyšší úroveň od 2. světové války. Akciové indexy ovlivňovaly primárně makroekonomické události ve světě. Akcie v průběhu týdne poklesly. Z takřka 1500 firem, které doposud oznámily v USA hospodářské výsledky, překonalo očekávání analytiků z pohledu zisku 64,5% z nich. V případě tržeb překonalo odhady 62% společností, což je nejnižší hodnota od března 2009.
V průběhu týdne řada komodit poklesla. Největší propady zažila bavlna, kaučuk, Arabica či rýže. Vzhůru naopak zamířil live cattle.
Čína, druhý největší producent a spotřebitel kukuřice na světě, by podle průzkumu společnosti SGS měla v tomto roce dopěstovat rekordních 189 miliónů tun této komodity. To překonává předchozí prognózu na úrovni 182 miliónů tun. Minulý rok byla produkce 177 miliónů tun. SGS také uvedla, že v příští sezóně by čínští farmáři mohli kukuřicí osít o 4,6 procenta větší plochu.
Burza ICE Futures U.S., která sleduje stav zásob pomerančového koncentrátu, zaznamenala 46% pokles ve srovnání s předchozím rokem. Celkově se nyní ve skladech nachází 24,39 milionů váhových liber koncentrátu. Letošní úroda pomerančů na Floridě by měla být o 4,8 vyšší než předchozí.
Brazilská asociace pěstitelů cukrové třtiny UNICA uvedla, že jih země (dodává 90 % brazilské nabídky cukru) by v sezóně 2011/12 měl sklidit 489 miliónů tun cukrové třtiny, přičemž ještě v srpnu byla předpověď na úrovni 510 miliónů tun. Minulou sezónu vyprodukovala jižní oblast Brazílie 557 miliónů tun třtiny. Důvodem je nižší výnosnost polí. V průběhu růstu v červnu byly totiž plantáže poškozené mrazem. V září byla výnosnost 70 tun na hektar, což je o 20 % níže oproti historickému průměru. Asociace předpokládá výrobu cukru na úrovni 30,8 miliónu tun. To je o 2,4 % nižší oproti předchozí předpovědi.
V Pobřeží slonoviny, kde 1. října začal hlavní sběr úrody, se v této sezóně předpokládá podle vládních poradců produkce na úrovni 1,65 miliónu tun. To je o 10 % více oproti minulému roku. Ghana by také měla dodat víc jak 1 milión tun kakaa. International Cocoa Organization očekává mírný přebytek komodity na globálním trhu.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.