Fundamenty EIA a výhled pro zemní plyn

15.11.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V průběhu minulého týdne byla zveřejněna pravidelná statistika Energy Information Administration (EIA) o zemním plynu. Obrázek 1: Cena plynu v USA …

V průběhu minulého týdne byla zveřejněna pravidelná statistika Energy Information Administration (EIA) o zemním plynu.

Obrázek 1: Cena plynu v USA upravená o efekt rolování (Zdroj: CSI)

Spotřeba

EIA očekává růst spotřeby v roce 2011 o 1,7 procenta na 67,1 miliardy stop kubických denně (Bcf/d). Největší zásluhu bude mít zvyšující se spotřeba v oblasti průmyslu (+2 procenta) a výroby elektrické energie (+1,5 procenta). V roce 2012 počítá EIA s růstem spotřeby o 1,1 procenta na 67,9 Bcf/d. Ve zprávě z minulého měsíce byl očekáván růst na 67,7 Bcf/d.

Produkce

Produkce by se měla ve Spojených státech v letošním roce pohybovat na úrovni 65,6 Bcf/d, což je o 3,8 Bcf/d (6,1 procenta) více oproti roku 2010. Za růstem stojí primárně vyšší těžba na pevnině, která více jak vyváží 1 Bcf/d (17 procent) meziroční pokles v Mexickém zálivu. Produkce by měla pokračovat v růstu i v příštím roce, kdy se očekává přírůstek ve výši 1,3 Bcf/d (+2,0 procenta) na 66,9 Bcf/d.

Počet aktivních vrtů monitorovaných společností Baker Hughes v USA se aktuálně k 11. listopadu pohybuje na úrovni 877.

Obrázek 2: Počet aktivních vrtů v USA monitorovaných společností Baker Hughes (Zdroj: Bloomberg)

Vyšší domácí produkce plynu zredukovala závislost na importech komodity ze zahraničí a naopak vedla k vyšším exportům. EIA očekává pokles importu plynu skrze plynovody v letošním roce o 6,7 procenta na 8,5 Bcf/d. V roce 2012 počítá s poklesem o 1,4 procenta na 8,3 Bcf/d. Dovoz zkapalněného plynu (LNG) by se měl snížit z 1,2 Bcf/d v roce 2010 na 0,9 Bcf/d v roce 2011 a na 0,7 Bcf/d v roce 2012.

Zásoby

Zásoby plynu v USA se na konci října pohybovaly na úrovni kolem 3,8 bilionu stop kubických. Na konci března 2012 by měly podle odhadu EIA poklesnout na 1,8 bilionu stop kubických. V průběhu topné sezóny by tudíž měly zásoby poklesnout o 2 biliony. V minulé sezóně činil pokles 2,3 bilionu.

Obrázek 3: Zásoby plynu v USA (Zdroj: Bloomberg)
 

Cena

Průměrná spotová cena plynu se v říjnu pohybovala na úrovni 3,56 dolaru za MMBtu, což je o 34 centů pod hodnotou ze září. EIA snížila odhad průměrné ceny pro rok 2011 o 6 centů na 4,09 dolaru za MMBtu. Predikce průměrné ceny pro příští rok byla snížena o 19 centů na 4,13 dolaru za MMBtu.

Závěr

Pohled na graf plynu odhalí, že se komodita v posledních týdnech nacházela pod silným prodejním tlakem, který doposud neskončil. V průběhu následujících týdnů se bezesporu dočkáme korekcí vzhůru. Zatím ovšem nic nenasvědčuje tomu, že by cena plynu měla zažít několikaměsíční růst. Produkce v USA je poměrně vysoká, spotřeba roste jen pomalu. Největší ekonomika světa navíc zpomaluje a hrozí návrat recese. To by se negativně projevilo i na úrovni spotřeby. Ve srovnání s minulým rokem by v letošní topné sezóně mělo dojít k menšímu poklesu zásob. Pozitivní zprávou je, že nízká cena vede k uzavírání aktivních vrtů, které se stávají nerentabilní. Vývoj v posledních 14 dnech je toho jasným důkazem. Druhou stranou mince ovšem je, že při růstu ceny reaguje poměrně rychle i produkce a vrty se opět zprovozňují. To by mělo bránit střednědobě výraznému růstu ceny. Plyn je proto i nadále vhodný spíše pro krátkodobé obchody.
 

VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE