Pravidelný týdenní přehled - 46. týden

18.11.2011 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Akciové trhy v uplynulém týdnu prošly opět výraznými propady za velké volatility a bez jasného trendu. Zdrojem nervozity se staly dluhopisové...

...trhy Evropy, kde růstu výnosů a přirážek na německé dluhopisy na rekordní úrovně se netýkal pouze problémových zemí (Itálie, Španělsko), ale ve stále větší míře zemí, které se považovaly dosud za bezpečné jako je Francie či Rakousko. Následně stále častěji začaly zaznívat hlasy, aby masivními nákupy dluhopisů trhy uklidnila ECB, což zatím stále odmítá především Německo. Trhy naopak bez reakce přešly solidní výsledky HDP za 3Q v Eurozóně a to především v Německu, které byly zveřejněny na začátku týdne. Bez větší reakce také trhy přijali získání důvěry úřednických vlád v Řecku a Itálii.
Evropské akciové indexy ztrácely tento týden 3-4% a klesly na měsíční minima. Výjimkou nebyla ani pražská burza, která klesla o 3,3 % t/t a index PX v pátek uzavřel na 880 bodech, což je nejníže za poslední 2 měsíce a těsně od 2,5letých minim.

Domácí trh pokračoval ve výsledkové sezóně. V úterý zveřejnila výsledky za 3Q11 pojišťovna VIG. Čistý zisk ve výši 313 mil. EUR byl v souladu s očekáváním trhu a ani na ostatních úrovních výsledovky nepřišlo žádné překvapení. Zklamáním pro trh však bylo to, že management nepotvrdil svůj dosavadní výhled na celoroční růst zisku před zdaněním o 10 %. Tento výhled sice VIG nestáhla, nicméně vzhledem k nejistotě na trzích, podle slov generálního ředitele, nemohou garantovat jeho naplnění. Akcie VIG uzavřely týden s 5,5% ztrátou na úrovni 694 Kč.

Ve středu reportovalo svá čísla NWR. Oproti projekcím trhu byl výsledek mírně lepší na provozní úrovni, nicméně díky vyšším finančním nákladům zaostal na úrovni čistého zisku (34 mil. EUR oproti konsensu trhu 46 mil. EUR). Společnost dále potvrdila celoroční cíle. Nižší čistý zisk spolu s celkově negativním sentimentem na trzích poslal také akcie NWR o jak 5,5 % níže na 132 Kč.

Poslední reportující společností pak bylo AAA Auto. Za prvních 9 měsíců roku vzrostl objem tržeb o 35 % na 202 mil. EUR, což spolu s vyššími maržemi vedlo k nárůstu zisku o 62 % na 5,2 mil. EUR. Říjnové prodeje podle managementu ukazují na pokračování pozitivního trendu i v posledním kvartále roku. Akcie při nízké likviditě přešly výsledky bez výraznější reakce (-0,2 % na 18 Kč)

Nejlepší výkonnost měly v uplynulém týdnu akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR (+1,2 % na 11 501 Kč). Společnost poněkud překvapivě poprvé reportovala některá čtvrtletní čísla (doposud na pololetní bázi). Tržby vzrostly o 5,4 % na 3,18 mld. Kč, negativním faktorem pak byl pokles tržního podílu o 3,3 %. K růstu akcií pak podle našeho názoru přispěl přesun investorů k defenzivnějším titulům. Naopak největší propad zaznamenala CETV (-9,1 % na 173 Kč). Postupný propad v průběhu týdne, související s globálními výprodeji, akceleroval v pátek díky snížení výhledu dluhového ratingu společnosti na "negativní" od agentury S&P.

Domníváme se, že v centru zájmu akciových trhů budou příští týden nadále výnosy státních dluhopisů zemí eurozóny a role Evropské centrální banky (ECB) v řešení dluhové krize. Zatímco státy ohrožené rostoucími náklady financování jako Itálie, Španělsko a nově i Francie žádají, aby byly ECB "rozvázány ruce” a umožněno nakupovat v ještě větších objemech dluhopisy a snižovat tak výnosy, proti tomuto se nadále staví Německo, které považuje za jediné možné řešení krize nutné rozpočtové reformy v těchto zemích. Vzhledem k tomu, že kancléřka Merkelová a prezident Sarkozy v posledních dnech trvali na svých pozicích, jsme názoru, že na trzích by mohla pokračovat nervozita doprovázená volatilitou cen. Napětí by mohlo polevit, pokud by nový italský premiér Monti naznačil nové reformy zaměřené na snižování dluhu a přispěl tak k ujištění investorů o solvenci země.

Výsledková sezóna na domácím trhu skončí příští týden výsledky společností Pegas Nonwovens a Orco, jež budou obě reportovat svá čísla za 3. kvartál ve čtvrtek. Očekáváme, že Pegas meziročně zvýší tržby o 13 % na 45,9 mil. EUR, a to jak díky vyšším objemům, tak díky rostoucím cenám netkaných textilií. Růst by měl být výrazný na úrovni provozního zisku (+70 % r/r na 8,7 mil. EUR) díky nižším odpisům. Naopak kurzové ztráty by měly způsobit meziroční pokles čistého zisku o 32 % na cca 5,6 mil. EUR.

Makroekonomická data přinesou z počátku týdne pro eurozónu výsledky spotřebitelské důvěry (úterý) a poté Index nákupních manažerů v průmyslu a Index firemní aktivity služeb (středa). U indexů se očekává další pokles na hodnoty 46,5, resp. 46,0. Pro USA budou důležitá data soustředěna na středu. Zde půjde o zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby, kde se očekává zrychlení propadu z -0,8 % v září na -1,2 % v říjnu, a o Index spotřebitelské důvěry od University v Michiganu. Zde se čeká velmi mírné zlepšení na hodnotu 64,5 z předchozích 64,2, ovšem stále jde o hodnoty poblíž mnohaletých minim. V průběhu týdne budou navíc zveřejňovány první revize HDP za 3. kvartál (USA, Velká Británie) a struktura HDP (Německo). Týden zakončí index IFO podnikatelské důvěry v Německu, který by měl naznačit více o tom, zda bude největší evropská ekonomika pokračovat v růstu (byť pomalém), či zda se v nejbližších kvartálech nevyhne recesi.

Autor článku

Milan Lávička  

Články ze sekce: INVESTICE