Týden na komoditních trzích

21.11.2011 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Cena zlata, podobně jako ceny dalších drahých kovů, byla celý týden v sestupném trendu. Zdaleka nejsilnější propad přišel ve čtvrtek, kdy zlato kleslo na 1720,20 USD

Zlato

Cena zlata, podobně jako ceny dalších drahých kovů, byla celý týden v sestupném trendu. Zdaleka nejsilnější propad přišel ve čtvrtek, kdy zlato kleslo na 1720,20 USD za unci, tedy o 3% níže proti předchozímu dni. Čtvrteční výprodej na zlatě byl hnán vyjádření ratingové agentury Fitch, která zmínila, že banky v USA jsou vystaveny bezprostřednímu riziku kvůli dluhovým obtížím v Evropě. V pátek se mohutný pád ceny zastavil částečně díky informacím ze strany World Gold Council, týkajícím se poptávky po zlatě ve třetím čtvrtletí letošního roku. Dle této zprávy poptávka ve srovnání s loňskem vzrostla o 6% na celkových 1054 tun. Nejvíce rostla investiční poptávka, který šla nahoru o rekordních 33% na celkových 468 tun. Taktéž se pro mnoho investorů stalo zlato atraktivně levné po sérii poklesů, která trvala až do konce čtvrteční obchodní seance. Prosincové zlato na burze CME v pátek zakončilo na 1725 USD za trojskou unci. O 4,90 USD výše ve srovnání s předchozím dnem.

 

Ropa

Ropa především v úterý a středu zaznamenala velmi dramatické růsty, aby hned ve čtvrtek vše zase smazala. V úterý trh posiloval a přiblížil se hranici 100 USD za barel v reakci na vývoj maloobchodních tržeb v USA. Tyto v říjnu vzrostly o 0,5%. Očekávání analytiků se točila jen okolo růstu ve výši 0,3%. Růst byl též stimulován obavami z poklesu zásob ropy o 1,2 milionu barelů. Ve čtvrtek se na chvíli cena podívala dokonce na 103,37 USD za barel, ale nakonec ropa zakončila výrazně níže, na 98,82 USD. Významnou informací byla zpráva Enbridge and Partners, která je majitelem jednoho z ropovodů, který směřuje do významného zásobníku v Cushingu. Dle této zprávy bude existovat možnost odčerpávat ropu ze zásobníků kvůli změně jejího toku. Zpráva měla vliv na snížení spreadu mezi cenou ropy Brent a americkou WTI z 18-ti na 9 dolarů. V pátek prosincové kontrakty na ropu WTI uzavřely na hodnotě 97,41 USD za barel.

 

Cukr

Celý týden, bez jediné přestávky, futures na cukr jen oslabovaly. Cukr zlevňoval např. díky informacím o dvojnásobné produkci této komodity ze strany Ruska, které se tak stane čistým vývozcem. Produkce však pravděpodobně rostla i v Pákistánu, který oznámil, že ruší svůj původní plán dovézt do země 100 tisíc tun cukru právě kvůli dostatečné domácí produkci. Sousední Indie, která je hned po Brazílii největším producentem cukru, se bude v příštím týdnu rozhodovat, zda uvolní pro export dalších 500 tun cukru. Vzhledem k tamní dostatečné produkci pro uspokojení lokální poptávky se však čeká, že tento vývoz bude nakonec povolen. Páteční obchodní seanci na ICE Futures U.S. zakončil aktuální březnový kontrakt na cukr na ceně 23,97 centů za váhovou libru.

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE